Obézní lidé mají vyšší riziko, že budou mít nemocné ledviny

Obézní lidé mají podle odborníků až sedmkrát vyšší riziko, že budou mít chronické onemocnění ledvin. Obezita zatěžuje ledviny vyšší potřebou filtrace a očišťování krve. Také častěji vede k vysokému krevnímu tlaku a cukrovce, což ledviny rovněž poškozuje. Při příležitosti světového dne ledvin, který připadá na 9. března, to novinářům řekl Štěpán Svačina, obezitolog a přednosta III. interní kliniky endrokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Lidé podle Svačiny většinou nevědí, že obezita riziko onemocnění ledvin zvyšuje. V časných fázích se onemocnění nijak neprojevuje a pacienti zpravidla nemají žádné potíže. Odhalit špatnou funkci ledvin přitom může jednoduché vyšetření na bílkoviny v moči, které lidem doporučují praktičtí lékaři.

„Obezita zatěžuje ledviny vyšší potřebou filtrace a očišťování krve, to se týká vysokého stupně obezity. Dále jsou častější močové infekce, které poškozují ledviny, ale daleko významnější je to, že obezita vyvolává cukrovku a hypertenzi, a to jsou dvě nemoci, které poškozují ledviny,“ řekl ČTK Svačina. Většina pacientů na dialýze, kdy se jim čistí krev, jsou podle Svačiny lidé s cukrovkou. U obézních lidí je podle něj také čtyřikrát častější nádor ledvin.

U některých pacientů se onemocnění ledvin odhalí až ve chvíli, kdy jsou se selháním ledvin hospitalizováni. To se před několika lety stalo i pacientovi Františkovi Černému, při tom několik let před tím u něj lékaři odhalili vysoký krevní tlak, který ale nebyl dobře léčen. Černý poté musel docházet několikrát týdně na dialýzu a tři roky čekal na transplantaci ledvin. Operaci podstoupil loni v lednu.

Kromě návštěvy praktického lékaře, který může vyšetření odhalující problémy ledvin doporučit, mohou lidé využít i bezplatných vyšetření, které budou 9. března nabízet některá dialyzační střediska. Jejich seznam naleznou na internetové stránce www.svetovydenledvin.cz.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.