S koncem roku 2012 přestala platit vyjimka, podle které mohl zaměstnavatel zaměstnanci vyplácet nižší minimální mzdu, než je zákonem stanovených 8000 Kč. Budou si tak konečně všichni doopravdy rovni, nebo to pro některé skupiny lidí přináší spíš problémy?
Ještě minulý rok mohl zaměstnavatel snížit minimální mzdu 8000 Kč zdravotně postiženým, mladistvým, či mladým lidem od 18 do 21 let až na polovinu. Takové praktiky dlouhodobě sklízely vlny kritiky, zvláště zdravotně postižení se cítili diskriminovaní.
Od ledna platí nový zákon, který stanovuje pro všechny jednotnou minimální mzdu. V případě měsíčního platu a standardní pracovní doby 40 hodin za týden je to 8000 Kč hrubého, a kdo je placen od hodiny, nesmí brát méně než 48,10 Kč.
Zdravotně postižení bez práce?
Celé zrušení vyjimek je jistě pozitivním krokem, avšak některým lidem se může stát, že si zaměstnavatel nebude moci zdravotně postižené dovolit zaměstnávat. „Těžko říct, zda je tato změna prospěšná… Těmto lidem se bude hledat hůře zaměstnání,“ uvedl v Hospodářských novinách Accounting & Payroll Senior Manager Robert Soudný z E-Consulting a dodává: „Otázkou je, zda naše ekonomika umožní zaměstnavatelům zachovat současné pracovní příležitosti a případně vytvořit nové při zvýšených mzdových nákladech.“
Jiří Marek
invArena
Přidejte odpověď