Parkovací průkazy: v lednu nové

Lidé vlastnící parkovací průkaz (na snímku je nový) označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou by si měli zkontrolovat jeho platnost. Staré, kde šestimístnému číslu předchází označení 01 AA, totiž s koncem tohoto roku přestanou platit.

Ministerstvo dopravy a spojů se přizpůsobilo normám Evropské unie. „Nově bude šestimístnému číslu předcházet 07 CC. Nové speciální označení 07 vydává městský úřad obce s rozšířenou působností osobě, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou,“ oznámila vedoucí blanenského odboru sociálních věcí Ludmila Sedláková.

Lidé, kteří výměnu průkazu podcení, riskují pokutu. „Od prvního ledna by jim totiž podle zákona nezbývalo nic jiného, než parkovat na klasických místech. Jinak je policie skutečně oprávněna jim udělit sankci,“ rozvedla Sedláková.

Nový průkaz bude platit do konce roku 2015 a jeho výměna je zdarma. Lidem stačí přinést průkaz ZTP, občanský průkaz, stávající označení vozidla a pasovou fotografii. V Boskovicích si průkaz jen za listopad vyměnilo více než sto šedesát osob. „Bohužel se objevila fáma, že o výměnu si lidé mohou zažádat jen do konce letošního roku. To však rozhodně není pravda, jsme schopní jim nový průkaz vydat i příští rok,“ uvedla Eva Zukalová, vedoucí úseku sociální péče a pomoci při boskovickém odboru sociálních věcí, zdravotnictví a školství.

Podle ní pracovníci úřadů ani nepočítají s tím, že by všechny průkazy vyměnili do konce jejich platnosti. „K mnoha lidem se tato informace ještě nedostala, neměli čas nebo dojdou až ve chvíli, kdy skutečně dostanou pokutu,“ dodala Zukalová.

Blanenský deník

(Visited 15 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.