V Kambodži se učí lidové léčitelství na škole

ilustrační foto: Flickr.com

Může ještěrka naložená do vína léčit astma? V Kambodži se lidoví léčitelé vzdělávají na škole, aby jejich služby  byly profesionální. Někteří léčí svým magickým dechem, jiní kořeny vzácných rostlin.

První škola pro léčitele v Kambodži byla otevřena v roce 2009 – zřídilo ji ministerstvo zdravotnictví a financuje ji jedna japonská nadace.

Na 80 procent obyvatel této asijské země bydlí na venkově a mnohé odlehlé vesnice nemají ani lékaře, natož přístup k nemocnici. A pokud tam nějaký přece jen je, nemá většina obyvatel možnost využívat této příliš drahé péče.

Není tedy nic divného na tom, že se Kru Khmerové, odborníci na bylinky, počítají v království na tisíce.

Školu pro léčitele dosud absolvovalo 345 Kru Khmerů, kteří tam měli především hodiny hygieny a anatomie.

„Toto vzdělání je moc dobré, profesoři nás učí dobré metody, bezpečné, které neohrožují zdraví pacienta,“ říká student Kraing Dhein.

„Chci se naučit tradiční medicínu, abych mohla lidem pomáhat a léčit ty nejchudší, protože lidé na vesnici nemají dost peněz, aby mohli jít za lékařem nebo do nemocnice,“ doplňuje studentka Soung Kimsath.

Tauch Sreythoeun se po škole usadil u tržiště Orussey v Phnompenhu, kde ordinace a obchody léčitelů rostou jako houby po dešti. V regálech obchodů nalezneme léčivé přípravky všeho druhu, sušené byliny i sušená zvířata.

„Prodávám léčivé bylinky zákazníkům, kteří chtějí nějaký lék. Někteří si přejí například byliny proti horečce, vyrobím tedy směs z několika druhů,“ říká.

Zákazníci nejvíce přicházejí kvůli běžným zdravotním potížím, bolestem břicha nebo hlavy, únavě či kolikám, které nestojí za to, aby si platili lékaře. Někteří však léčitelství přisuzují takovou moc, že podle nich může nahradit zcela moderní medicínu.

Pov Rany přichází na pravidelné konzultace od té doby, co jí zjistili cystu v hrudníku. „Věřím tradičnímu léčitelství, myslím, že je účinné a dobré pro zdraví. Moderní medicíně nevěřím, protože léky obsahují chemické látky a mají vedlejší účinky,“ prohlašuje.

Někteří lékaři však diskrétně varují před nebezpečím systematického využívání lidového léčitelství, zvláště v případě závažného onemocnění.

K rozkvětu lidového léčitelství přispívá síla tradic, ale také to, že v kambodžských lékárnách, kde se i silné léky prodávají volně bez předpisu, je těžké rozlišit skutečný lék od jeho neúčinné napodobeniny.

Léčitelské recepty a metody se už celé generace předávají z otce na syna a každý k nim přidá svou trošku.

Kořen stromu tak údajně může dodávat sílu kojící matce, zatímco populární ovoce durian zase léčí revmatismus. V nejhorším případě radí léčitelé těhotné ženě, aby popíjela rýžovou pálenku.

Všechna podobná rizika chce škola omezit. „Toto vzdělání je mnohem více profesionální než to, které se žákům dostává od jejich předků. Učíme je různé předměty, jako je deontologie,“ vysvětluje šéf projektu CatMO Kong Sokdina. CatMO je organizace tradičního léčitelství, která školu spravuje.

Během pětiměsíčního školení chodí žáci pravidelně do terénu, aby studovali různé byliny s antibiotickými či antiseptickými účinky. Na konci studia je profesoři vodí do regionu Kampot na jihu země.

„Chceme tam žákům ukázat četné rostliny, které se tam zachovaly. Jsou tam například kořeny, které jinde neexistují,“ vysvětluje profesor Ky Bouhang, který je předsedou Asociace kambodžských lidových léčitelů.

Je tam ale ještě tajemná síla Kru Khmerů, jíž mnoho Kambodžanů přisuzuje moc vyhnat z těla zlého ducha pouhým dechem.

„Léčil jsem svým magickým dechem jednu ženu, která měla pásový opar a žádná léčba se u ní předtím neosvědčila. Dnes může opět pracovat,“ říká Ky Bouhang.

AFP

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.