Zhruba pět procent Čechů užívá antidepresiva. Počet pacientů navštěvujících psychiatra mezi lety 2000 až 2011 vzrostl o více než polovinu.
„Antidepresiva užívaly v loňském roce v České republice statisíce lidí. Lékaři v roce 2012 předepsali téměř milión balení léků ze skupiny selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, nejčastěji užívaných antidepresiv. V přepočtu na jednoho pacienta to znamená více než sedm balení na osobu za jediný rok,“ řekl Jiří Pašek, generální ředitel společnosti IZIP.
Nejméně antidepresiv užívají lidé v Ústeckém kraji, naopak nejvíce ve Zlínském a v Praze. Jen pět krajů vykazuje nižší spotřebu antidepresiv než republikový průměr.
Vyšší počet lidí beroucích antidepresiva je v krajích s velkými městy. Výjimkou je prvenství Zlínského kraje s 12. největším městem v ČR a až 12. příčka Plzeňského kraje.
„Výsledky jsou do jisté míry překvapením. Vypovídá to o tom, že ani vysoká míra nezaměstnanosti v některých krajích, ani relativně stresující život ve velkých městech zřejmě není rozhodujícím faktorem,“ uvedl Pašek.
V odborných lékařských kruzích se v posledních letech vedou diskuse o tom, proč je spotřeba antidepresiv v posledních letech tak výrazná a zda to signalizuje nárůst psychických onemocnění ve společnosti či tendence k nadužívání léků. Důvody však odborníci spatřují i jinde.
Stavy úzkosti
„Podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR narostl počet pacientů navštěvujících psychiatra mezi lety 2000 až 2011 o 54 procent. Na tomto nárůstu se nejvíc podílejí právě úzkostně depresivní poruchy,“ soudí doktor Martin Hollý, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze.
Přestože farmakoterapie je pro většinu těchto pacientů základní léčbou, jistě hraje roli také obtížná dostupnost psychoterapeutické péče. „Systematická psychoterapie se u úzkostných pacientů ukázala jako srovnatelně účinná s léčbou léky,“ uvádí Hollý.
Statistiky EZK vysokou spotřebu antidepresiv potvrdily. „Zároveň je možné konstatovat, že trend zvyšující se spotřeby antidepresiv se zastavil. Počet balení se meziročně zvýšil o necelé jedno procento, počet lidí beroucích antidepresiva proti roku 2011 dokonce mírně klesl, o necelou tisícovku osob,“ tvrdí Pašek.
Dodává, že antidepresiva nejsou jen léky užívané ke zmírnění symptomů klinické deprese. „Pomáhají i při úzkostných stavech pacienta nebo poruše příjmu potravy.“
Přidejte odpověď