Poslali zpět do práce 150 bezdomovců – za 25 milionů korun

Celkem 1471 bezdomovců se zapojilo do projektu »Zpět do práce«, který mapoval pracovní schopnosti a připravenost pražských bezdomovců pracovat a přinesl práci 150 z nich, přitom 102 pracovalo nejméně tři měsíce.

Rozpočet projektu pražského magistrátu, Evropského sociálního fondu a společnosti Projekt Integrace je plánován od června 2011 do letošního srpna v sumě 25,3 mil. Kč.

V rámci projektu byli bezdomovci vyhledávání, kontaktováni, dotazováni a nabízeno jim bylo poskytnutí informací a poradenství v Job klubu, trénink klíčových kompetencí a pracovních dovedností, rekvalifikace a nakonec i brigády a podporované zaměstnání.

Stovka jich v rámci projektu odpověděla na speciální dotazník, který individuálními a skupinovými rozhovory a psychodiagnostickými testy zjišťoval od rodinných poměrů a důvodů bezdomovectví až po jejich motivace a širší psychologický obraz.

Magistrát odhaduje počet zjevných bezdomovců na 2500, v obdobném počtu se ale vyskytují ještě »neviditelní« bezdomovci na ubytovnách či »načerno« kdesi bydlících.

Nová koncepce má přinést prevenci, sociální služby a návazné a doplňkové služby, zejména v oblasti zdravotní péče, neboť řada lékařů bezdomovce odmítá. Problém zhoršuje zvýšený výskyt psychopatologických rysů – alkoholismus, narkomanie, hlučnost.

Jak sdělil Petr Knop, ředitel společnosti Projekt integrace, do Job klubu se dostavila tisícovka bezdomovců, více než 400 jich přišlo vícekrát, část však spíše posedět, rozmlouvat a něco pojíst, než na nabízených deseti počítačích hledat informace o zaměstnání apod.

Aktivisté shromáždili řadu poznatků o zadlužení bezdomovců, důvodech a způsobu jejich pádu na dno, o jejich nemocech, neurózách (mnoho by jich potřebobalo psychologickou či psychiatrickou pomoc) atd.

Slovně sice bezdomovci vyjadřovali nespokojenost se svým stavem (96 % z nich) a ochotu pracovat, ale reálné kroky jich činilo podstatně méně (odhadem 30 % jich fakticky nechtělo stav změnit). Nabízená práce se týkala ostrahy, úklidu, stavebních činnosti (zhruba okolo 60 Kč/hod.).

Zájem projevilo 30 zaměstnavatelů – mohli být podpořeni vykrytím 40 % mzdových nákladů, tj. 3200 Kč při minimální mzdě.

Největší náklady spotřebovalo vyhledání bezdomovců a mapování jejich potřeb (4,7 mil. Kč), provoz Job klubu (4,4 mil. Kč) a podporované zaměstnání (4,0 mil., které nepředstavují jen zmíněnou dotaci zaměstnavatelům, ale i mzdy aktivistů, kteří práci zprostředkovávali).

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.