Vedra ohrožují kardiaky

Současná vedra ohrožují hlavně lidi se srdečním selháním, onemocněním ledvin a seniory. Teplota vzduchu je nyní kolem 30 stupňů Celsia a podle předpovědi by koncem týdne měla překročit 36 stupňů.

Hlavní hygienik ČR radí klid, stín a vypít za den nejméně tři litry vody.

Pražská záchranná služba zatím nemá víc výjezdů a ordinace nezaznamenaly nával pacientů.

„Máme standardně kolem 300 výjezdů za 24 hodin. Pražané jsou hodně na dovolených, a možná se to teprve projeví, až vedro koncem týdne vyvrcholí,“ řekla mluvčí záchranky Klára Fikejzová.

„Maličko víc se ozývají pacienti, které máme v kartotéce, a trpí selháním srdce po několika infarktech, velký výkyv to ale není,“ řekl šéf Sdružení ambulantních specialistů pražský kardiolog Zorjan Jojko. Pacienti prý zatelefonují o radu, a pokud se z jejich popisu nedá důvod obtíží odhadnout, pozve je Jojko na kontrolu.

„Ohrožení je hlavně u pacientů se srdečním selháním a ledvinným onemocněním, protože při léčbě musejí omezovat příjem tekutin. Berou léky na odvodnění a ve chvíli, kdy nastane vedro a část tekutin vypotí, se bilance musí daleko poctivěji hlídat,“ řekl.

U seniorů pak je ohrožení podle Jojka dáno tím, že trpí kornatěním tepen a běžným projevem této obtíže je také oslabený pocit žízně. „Proto se jim například začne zahušťovat hlen v průduškách a plicích, z praxe vím, že v takovém počasí bylo víc zápalů plic,“ upozornil.

Více pacientů kvůli vedru nemá ani kolínská praktická lékařka Jana Uhrová. „Všechny pacienty, a zejména srdcaře, nebo třeba ty, kdo trpí závratěmi, dlouhodobě edukujeme. Teď jim pořád připomínáme, aby nechodili na slunce, byli ve stínu, měli dostatek tekutin. A pokud chtějí pracovat na zahrádce, tak večer nebo brzy ráno a s přestávkami,“ řekla ČTK.

V horku stoupá také riziko utonutí. Tzv. desatero bezpečného koupání připomíná plavcům, aby do vody neskákali rozehřátí a unavení, ochlazovat by se měli postupně, měli by průběžně pít, ale ne alkohol. Do vody by měli skákat jen tam, kde to znají.

Hygienici radí v horkých pracovních dnech zmírnit tempo, vyhýbat se stresu a přes poledne si dopřát siestu. Namáhavé činnosti a pochůzky radí vyřídit ráno. Důležité je průběžně pít, nejlépe čistou vodu. Lidé by měli jíst lehké potraviny se spoustou vitamínů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.