Ministerstvo práce a sociálních věcí má další problém s sKartou. Princip, na jakém karta funguje, má totiž patentován jedna česká firma, která teď na MPSV podala žalobu kvůli ukradenému patentu.
Dědictví bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho prvního náměstka Vladimíra Šišky, který skončil ve vazbě, stíhá rána za ranou. Nyní projekt sKaret napadla firma, která dokazuje, že na velmi podobný systém drží už řadu let řádně přihlášený patent.
MF DNES má k dispozici žalobu na ochranu průmyslových práv a užitných vzorů, která šla k soudu 6. února letošního roku. Podala ji firma Rožmitál Development CZ, jinak vlastník patentu na takzvané SD karty (sociální dávky). Zároveň také společnost podala trestní oznámení na policii na neznámého pachatele, kvůli zneužití jejich nápadu.
Podle informací MF DNES společnost jednala na jaře roku 2010 s prvním náměstkem ministra Drábka Vladimírem Šiškou, který měl všechny věci ohledně IT technologií na starosti. A své řešení výplaty sociálních dávek za pomoci karet mu nabídla.
Z popisu užitného vzoru, který je na patentovém úřadě, a z žaloby je přitom patrné, že kdyby ministerstvo převzalo nápad firmy kompletně, problémy s sKartou, jaké jsou dnes, nemusely vůbec vzniknout. Navíc by v systému mimo jiné fungovalo i to, co mělo být původním smyslem sKaret, ale ministerstvo ani Česká spořitelna to zatím nedokázaly zařídit: zabránit nákupům alkoholu, cigaret a podle řešení firmy Rožmitál Development třeba i elektroniky lidem s dávkami hmotné nouze. Mimo jiné by také karty nebyly vázány na bankomaty banky, jako je to nyní, ale na platební terminály obchodů. A také by platby lidem na dávkách šly přímo od statní instituce, a ne přes komerční firmu.
Rožmitál Development CZ se nyní k žalobě vyjadřovat nechce. „Ponecháme to na rozhodnutí soudů a policie,“ vzkázali pouze její společníci na dotazy MF DNES s tím, že je společnost odhodlána svůj patent, který vyvinula ve spolupráci s finským společníkem v roce 2002, bránit.
Firma žádá náhradu škody
Návrh na předběžné opatření dokonce počítá s tím, že celý systém sKaret by se měl zastavit a firma se kromě toho domáhá náhrady vzniklé škody užíváním jejího patentu. Do projektu totiž společnost vložila své peníze a systém byl v pilotu odzkoušen v jižních Čechách roku 2002. Byl tedy připraven k okamžitému spuštění, protože všechna technická řešení existovala, a to včetně zajištění dodávek laciných plastových karet z Číny. Projekt počítal s tím, že příjemci dávek v hmotné nouzi by směli vybrat jen polovinu částky v hotovosti, zbytek by šel bezhotovostně, pouze na předem definované účely, jako jsou nájemné, školka a podobně.
Zájem o něj měly jak čerpací stanice, například OMV či Benzina, tak i Jihočeská energetika pro své pobočky na úhradu maloodběratelské energie nebo ČSOB, České dráhy či Čepro. Včetně České správy sociálního zabezpečení.
Jak zjistila MF DNES, žalobu Městský soud v Praze zamítl kvůli formální chybě, kterou firma již napravila a nyní se chystá podat žalobu znovu. Proto také MPSV o žalobě zatím neví.
Kdo je na ministerstvu práce a sociálních věcí autorem nápadu na sKarty v té podobě, jak byly zavedeny, není jasné.
„O hlavním autorovi projektu nemám nyní konkrétní informace,“ sdělila pouze mluvčí úřadu Štěpánka Filipová.
Jak se bude ministerstvo hájit a co udělá v případě, že soud vyhoví majiteli patentu a předběžným opatřením skutečně nařídí zastavení projektu sKaret? „V současné době těžko předjímat, nejdříve se MPSV musí se žalobou seznámit a pak je možné dělat závěry,“ komentovala to mluvčí Filipová.
Exnáměstek Vladimír Šiška, jehož si policie odvedla přímo z pracovny na ministerstvu, MF DNES dlouhodobě nebere telefon.
Lenka Petrášová
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď