Vláda: sKarty nejsou povinné, ale bez nich nevydáme dávky

Jak to je? Nečas tvrdí něco jiného než ministryně Müllerová. Lidem, kteří nepřevezmou sociální karty, mohou úřady případně pozastavit výplatu dávek. Po jednání s vedením Národní rady osob se zdravotním postižením to připustila ministryně práce Ludmila Müllerová. Premiér Petr Nečas přitom ještě v úterý tvrdil, že sKarty povinné nebudou.

Ministryně Müllerová (TOP 09) chce mít do týdne vypracovanou analýzu možností řešení problémů kolem sKaret a jejich vydávání, celý systém se ale zatím pozastavit nechystá.
„Je to jedna z možností,“ řekla Müllerová k pozastavení vyplácení dávek při nepřevzetí nové sociální karty. Další varianty však neupřesnila.

Na analýze pracují právníci a experti resortu. „Bez nich se nemůžeme odhodlat k radikálnímu kroku,“ uvedla ministryně. Podle ní by to jen znejistilo příjemce dávek a mohl by nastat zmatek.

Možnost pozastavení vyplácení dávek v případě, že si příjemce nevyzvedne sKartu, byla také jedním z důvodů, proč Národní rada osob se zdravotním postižením podala v úterý žalobu na bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Ten před časem řekl, že o příspěvky lidé nepřijdou, bez karty se k nim ale nedostanou. Podle rady postižených to je vydírání.

Sociální karty provozuje Česká spořitelna. Zvítězila v tendru a ministerstvo s ní uzavřelo smlouvu na 12 let. Potřební si mají sKartou vybírat dávky z bankomatu, převádět je na svůj účet či s ní mají platit. Rada postižených projekt od počátku kritizuje. Nabádá k tomu, aby lidé karty nepřebírali.

Karty kritizuje opozice i někteří koaliční poslanci. Výhrady má i ombudsman. Premiér Petr Nečas minulý týden při nástupu Müllerové do funkce řekl, že si nedovede představit, že by používání sKaret nebylo dobrovolné. V úterý prohlásil, že tomu tak bude a že k tomuto výsledku směřuje dohoda se spořitelnou.

Mladá fronta Dnes

1 komentář

  1. Tak Ombudsman řekne, že podle toho zákona dokud si člověk sKartu nepřevezme, tak mu musí chodit peníze stávajícím způsobem a vláda tvrdí něco jiného. Zajímalo by mě, kdo tedy tomu zákonu lépe rozumí :-)

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.