Ve 20 letech zemřela žena, jež zůstala batoletem

ilustrační snímek Flickr.com

Američanka Brooke Greenberg (na snímku vlevo), která se narodila s mimořádně vzácnou poruchou, kvůli níž zůstala celý život batoletem, zemřela ve věku dvaceti let.

 

S odvoláním na otce rodiny o tom informovala agentura AFP.

Brooke Greenbergová, jejíž vzácné nemoci se někdy říká syndrom X, žila ve státě Maryland s rodiči a třemi sestrami. Celý život zůstala velká jako dvouleté batole, vážila asi sedm kilogramů a mentálně byla na úrovni ročního dítěte. Jediné, co na jejím těle rostlo, byly vlasy a nehty.

Zemřela minulý týden na nemoc plic, sdělil otec Howard Greenberg. „Budeme na ni denně vzpomínat. Byla velmi, velmi, velmi mimořádné dítě,“ dodal.

Brooke nedokázala mluvit, ale o to, co chtěla, si dokázala říct různými zvuky a dalšími způsoby. Jeden z jejích lékařů Richard Walker uvedl, že za všechny roky zaznamenal na jejím mozku jen minimální změny, Kdyby vědci dokázali rozklíčovat genetickou mutaci, kvůli níž byla Brooke taková, jaká byla, pak by možná mohli odhalit tajemství stárnutí a umírání, dodal Walker.

Podle otce Greenberga rodina nikdy nezjistila, že by na světě žilo dítě trpící stejnou nemocí jako jejich dcera. „Řekli nám, že je jediná z 6,7 miliardy lidí. Byla výjimečná,“ prohlásil.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.