Očkování proti rakovině děložního hrdla je teď s VZP skoro zadarmo

Pokud se vaše dcera narodila v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998, může od zítřka využít mimořádné akce VZP a získat očkování proti HPV infekci skoro zadarmo. Právě infekce HPV přitom bývá původcem tohoto druhu rakoviny.

Bylo už vaší dceři 14 let ve chvíli, kdy se loni začalo dívkám mezi 13 a 14 lety platit z veřejného zdravotního pojištění očkování proti rakovině děložního hrdla? V tom případě měla smůlu a bezplatné očkování se na ni až doposud nevztahovalo. Teď má ale šanci. Pokud se narodila v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998, může od zítřka využít mimořádné akce VZP a získat očkování proti HPV infekci skoro zadarmo. Právě infekce HPV přitom bývá původcem tohoto druhu rakoviny.

Program bude zahájen 1. 11. 2013 (takže platební doklady musí mít datum nákupu očkovací látky od 1. 11. 2013) a ukončení programu bude 31. 7. 2014 nebo vyčerpáním finančních prostředků.

Dívka nebo její zákonný zástupce si musí co nejdřív vyzvednout na kterémkoli klientském pracovišti VZP voucher, který jí zaručuje rezervaci peněz. Voucher pak také předkládá při zakoupení očkovací látky a její aplikaci. Pro vyplacení příspěvku budou uznány pouze platební doklady za očkovací látku Cervarix společnosti GlaxoSmithKline (GSK).

Očkování proti HPV provádějí praktičtí lékaři nebo gynekologové. Vakcínu si dívka může zakoupit u lékaře, který ji také hned aplikuje, nebo v lékárně, pokud jí lékař předepíše recept. V souladu se zásadami tzv. správné očkovací praxe doporučuje VZP zakoupit očkovací látku přímo u lékaře. Měla by totiž být aplikována v den, kdy ji klient zakoupí, prakticky do několika minut; zabrání se tak riziku v důsledku jejího možného nevhodného skladování.

Obvyklá prodejní cena za třídávkové očkovací schéma je 5 553 Kč. Po dohodě s VZP ale společnost GSK nabízí omezený počet dávek za cenu 2 884 Kč. Když k tomu připočteme příspěvek VZP ve výši 2 700 Kč, pak by všechny tři dávky vakcíny Cervarix finálně měly vyjít asi na 180 korun. Příspěvek se ale vztahuje pouze na úhradu očkovací látky, nikoliv na náklady spojené s aplikací.

Lékař dívce postupně potvrdí na voucher aplikaci očkovací látky. Ta se aplikuje v odstupech 1 měsíc po první dávce a 6 měsíců po druhé dávce. Příspěvek klientka (resp. její zákonný zástupce) obdrží na základě předložení vyplněného voucheru, potvrzení o aplikaci tří dávek a originálních platebních dokladů o zaplacení tří dávek vakcíny Cervarix v době od 1. 11. 2013 do data ukončení programu do 31. 7. 2014.

Uvedená věková skupina dívek byla zvolena proto, že zahrnuje ty, které už nebyly zachyceny plošným očkováním proti HPV infekci, které je jako nepovinné a přitom plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění zavedeno od 1. 4. 2012. Několik let předtím již přispívala VZP dívkám a mladým ženám na toto očkování v rámci svého programu „Třetí dávka zdarma“.

tisková zpráva

VZP

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.