Odškodné i za ztrátu věcí, ke kterým máme citový vztah

ilustrační foto: LeoSynapse / sxc.hu

Nový občanský zákoník, který letos vešel v platnost, přináší řadu novinek i v oblasti různých odškodnění. Má nárok na odškodné babička, které zraní psa? nebo když jí vysypou popel z urny?

reportáž televize Nova

Z paragrafů například úplně zmizely ve vyplácení bolestného. Postižení tak budou moci dostat mnohem vyšší částky, než doposud.

Odškodnění. Ochrnutí na všechny čtyři končetiny? 360 tisíc korun. Smrt člena rodiny 240 tisíc. Těmto nesmyslným tabulkám s maximální výší odškodného, které platily pro všechny stejně, bude konec. Odškodné bude mnohem vyšší.

Libor MALÝ, právník:
Jistě bude rozdíl, když přijde o ruku oštěpař nebo někdo, kdo pracuje třeba hlavou.

Lidi dosáhnou na reálnou kompenzaci toho, co jim třeba bude způsobeno ať už ztrátou zaměstnání a nebo léčebnýma výlohama.

Jeden příklad za všechny. Babičce, která sotva vyjde s důchodem někdo srazí psa. Na veterinární ošetření však nemá peníze. Co teď?

Libor MALÝ, právník:
Se zavádí zákonná úprava, kdy škůdce je povinen na žádost toho poškozeného mu zaplatit zálohu na tu léčbu domácího zvířete.

Duševní útrapy. Vandalové se občas skutečně nezastaví před ničím. Co když vysypou popel z urny a nic jiného nezničí? Majetková škoda je v podstatě nulová a vaše duševní zdraví?

Libor MALÝ, právník:
Za psychické utrpení ty náhrady potom mohou být velmi vysoké a já doufám, že soudy se nebudou bát opravdu přiznávat mimořádně vysoká odškodnění.

A co když vám někdo zničí staré fotky v rodinném albu. Také budete mít nárok na odškodné.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.