Soud přiznal postižené dívce odškodné. Peníze však dostane otec

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl v šest let starém případu zneužití devítileté mentálně postižené dívky v léčebném ústavu na Chrudimsku. Odškodné 150 tisíc korun však nedostane dívka, ale její otec, který se o ni nestará.

Podle obžaloby, kterou se včera krajský soud zabýval, se v květnu před šesti lety tři chlapci v zámeckém parku u dětského domova v Přestavlkách pokusili o soulož s tehdy devítiletou chovankou.

Rodina má podle rozsudku dostat 150 tisíc korun, podle soudu se dívka na sexuálních hrátkách se svěřenci ústavu podílela. Rodina o ni sice nemá zájem, přesto požadovala milion korun.

„Žalovaný musí uhradit náhradu nemajetkové újmy ve výši 150 tisíc korun,“ rozhodla nakonec hradecká soudkyně Věra Adámková.
„Následky už dívka nemá žádné a svým způsobem se na sexuálních hrátkách s chlapci spolupodílela,“ vysvětlila soudkyně, proč částku oproti minulému verdiktu ještě snížila. Před šesti lety totiž hradecký soud přiznal dívce odškodnění 300 tisíc korun, Nejvyšší soud ale verdikt zrušil a vrátil zpět do Hradce.

Dívku měla zneužít trojice chlapců, ona se ale nebránila

Právník nyní patnáctileté dívky původně žádal za údajné znásilnění omluvu a jeden milion korun. Dětský domov podle něj tehdy nezajistil dostatečný dozor.

Lehce mentálně retardovanou dívku podle žaloby v květnu 2007 zneužila trojice chlapců ve věku 10, 11 a 15 let na zahradě léčebného ústavu v Přestavlkách, odloučeného pracoviště Dětského domova se školou v Chrudimi, který tehdy sídlil v Hrochově Týnci.

Právě ústav má platit dívce odškodnění. „Celé je to velmi nafouknuté. Šlo o dětskou hru a už jen to, že to skončilo až u soudu, je úplně zbytečné a přehnané,“ myslí si ředitelka chrudimského dětského domova Lenka Kábelová.

„Byla bych hrozně ráda, aby peníze byly využity opravdu pro tu slečnu. Bohužel si ale nemyslím, že by to tak mohlo dopadnout,“ reagovala na rozsudek.

Peníze sice má dostat nezletilá dívka, pravděpodobně ale skončí v rukou otce, který je jejím zákonným zástupcem.

Rodina o dívku nejeví zájem, matka provozovala sado-maso

Přestože dívku soud přesunul do dětského domova ve Slaném, aby k ní měl otec z Prahy blíže, dceru údajně stejně nenavštěvuje.

Matka dívky byla zbavena rodičovských práv, protože kdysi své dvě děti vychovávala v pražském bytě, ve kterém vedla sado-maso salon.

Dívka byla v péči psychiatrů a měla podle soudu „vulgární projevy předčasného sexuálního pudu“. Podle zdůvodnění Nejvyššího soudu si nebyla vědoma nevhodnosti tehdejšího jednání, nijak se mu nebránila a sama k němu navíc přispěla. V tomto případě mohlo jít podle odborníků o takzvanou „nesocializovanou sexualizovanou hru“ s oboustranným souhlasem, což není podle nich v takových zařízeních nic výjimečného.

„V podobných ústavech jsou problémy vždycky. Vím, co říkám, několik let jsem v nich působil,“ uvedl ředitel pardubické pedagogicko – psychologické poradny Jiří Knoll.

Před soud pro mladistvé se tehdy dostal jen jeden z chlapců, kterému v době činu bylo už 15 let. Soud nakonec od jeho potrestání upustil s tím, že dostatečným poučením bylo samotné vyšetřování a projednání.

Dnešní rozsudek není pravomocný, dětskému domovu i žalobci běží lhůta na další odvolání.

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.