Zvýší mi invalidní důchod?

foto: sxc.hu

Před třemi lety mi byla transplantována ledvina. Pobírala jsem plný invalidní důchod 3. stupně. Od března loňského roku mi byl snížen na důchod I. stupně. Mám ale komplikace, zhoršuje se mi zrak, mám problémy s páteří. Mám šanci na zvýšení stupně invalidního důchodu?


ODPOVĚĎ:

Posuzování stupně invalidity se řídí vyhláškou č. 359/2009 Sb., kde je v příloze uveden seznam všech známých postižení a možná procenta poklesu pracovní schopnosti.
Podle zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. je pojištěnec invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %.

Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla: a) nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně, b) nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně, c) nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.

Podívejte se do přílohy uvedené vyhlášky, kapitoly XIV, oddíl A, položka 7 – Postižení močové a pohlavní soustavy, a dle toho zkuste posoudit, kolik procent byste mohl získat. Máte­-li více zdravotních postižení, může posudkový lékař navýšit za všechny ostatní nemoci až 10 procentních bodů.

foto: sxc.hu

4 komentáře

  1. Dobrý den mám přiznaný invalidní důchod 3.stupně z důvodu psichyckeho a častečné hluchoty.Mohla bych pracovat na živnost jako masérka a kolik hodin za týden abych, nepřšla o dúchod. Děkuji za odpovět´Radka

  2. Jen bych doplnil, že za všechny nemoci 10 % a to pouze jednou (aby si někdo nemyslel, že za každou další nemoc může mít zvýšení o 10 %).

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.