Cukrovka, vztah k jídlu, hubnutí, obezitě

ilustrační foto: Karen Barefoot / sxc.hu

Seriál Českého rozhlasu (ČRo) Hubněte zdravě s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou o cukrovce, o vztahu k jídlu, hubnutí, obezitě.

Komu vlastně cukrovka hrozí nejvíc?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Tak tady musíme rozlišovat mezi cukrovkou prvního a druhého typu. Velmi jednoduše řečeno cukrovka prvního typu může přijít kdykoliv v životě, její dědičnost je minimální a může například následovat po nějaké infekci, která poškodí slinivku. Dochází při cukrovce prvního typu k absolutnímu nedostatku inzulinu v těle. Takže cukrovce prvního typu se těžko nějak ubráníme. Je to něco, co vlastně nemůžeme příliš preventivně zařídit. Přijdeme na to, že ji máme, velmi rychle, protože hubneme, to je základní příznak, moč je sladká, člověk je vyčerpaný, cítí velikánskou únavu a vlastně chátrá. Zato cukrovka druhého typu, to je cukrovka, kterou si můžeme vypěstovat. Je to něco, co napadá lidi, kteří mají v rodině někoho, kdo je buď obézní nebo má cukrovku druhého typu, a to významně vyšší pravděpodobností, je to někde mezi 30, 35 % a velmi se spolupodílí životní styl. Dříve se u cukrovky druhého typu říkalo, že hlavní prevencí je vyloučit sladké. V dnešní době se ví, že hlavní prevencí je mít dostatečný pohyb, protože pohyb zlepšuje citlivost tkání na inzulin.

 když jste říkala, že si ji můžeme vypěstovat, jak dlouhý je ten čas na to pěstování, kdy si huntujeme tělo a přivodíme si cukrovku?

Záleží na tom, kolik našich příbuzných cukrovku má, jestli o tom vědí a jestli se chovají zodpovědně, to znamená, jestli nás to naučí od mládí, čili vedou nás k pohybu, nedávají nám pochutiny tučné, sladké, nedovolí abychom byli obézní. V tomto případě pokud my to od nich převezmeme takto správně a držíme se racionálního životního stylu, můžeme tu cukrovku vlastně úplně nedostat.

osoba:
Dobrý den, já jsem se chtěla zeptat, paní doktorko, před Vánocema to byl rok tedy, co mi přišli na to, že mám cukrovku druhýho typu. Já jsem tenkrát jsem vážila teda 76 kilo při 164 centimetrech teda jako jo a bylo mi řečeno, že musím trochu jako zhubnout. Dodržuju tedy tu dietu tak, jak bych měla, jsem teďko na prášku, beru jeden prášek denně, ale od tý doby se mi podařilo zhubnout 4 kila, mám 71 kila a prostě víc to nejde ať dělám, co dělám. Jím teda 6x denně po malých dávkách, měřím si to podle takový tý tabulky. Ale přesto prostě víc to nejde. Je to velká nadváha 71 kilo při 164 centimetrech nebo není, takto si s tím nevím rady, dělá mi to hlavu.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ
Krásný den. 71 kilo při 164 centimetrech může a nemusí být hodně, záleží na typu vaší postavy, to znamená jestli jste rozložitá osoba s robustními kostmi, což nejlépe poznáte porovnáním své pěsti s porovnáním pěstí jiného diabetika, protože tam porovnáváme vlastně tu kostní část. Pokud porovnáváte pěsť, tak máte vlastně nějakou šířku a délku zápěstí, potom můžete porovnat šíři ramen, porovnat šíři pánve a podle toho zjistíte jenom tak orientačně, jestli jste robustní a nebo spíš obézní. Takže takto po telefonu já to nepoznám, ale dá se to odlišit. Další otázka zněla, že jste zaškolená pravděpodobně na běžnou diabetickou dietu, která obsahuje asi 7,5 tisíce kilojoulů, je tam asi 220 až 300 gramů sacharidů. Takže první věc, kterou byste mohla udělat, je, že byste trošičku snížila dávku sacharidů a tuků, které máte předepsané v té normální dietě pro diabetika, který zhubnout nepotřebuje. To je jedna možnost. Druhá možnost, která mně se líbí lépe, je, že byste přidala aerobní sport, to znamená chůze, jízda na kole, nějaký mírný běh nebo chůze jako Nordic walking a že byste zkusila zvýšit svůj obrat takto. Další věc, co můžete zrevidovat, je, jestli nemáte starosti, protože starosti, úzkosti, nespavost mohou výrazně narušit vaši schopnost zhubnout.

  Paní doktorko, uděláme z toho nějaké konkrétní resumé, závěr.

Určitě, je velký rozdíl mezi redukční dietou, diabetickou dietou pro diabetika prvního typu a diabetickou dietou pro diabetika druhého typu. Ten rozdíl spočívá v tom, že diabetik prvního typu většinou dává inzulin podle toho, kolik potřebuje, čili nemívá sklon tloustnout, zatímco u diabetiků druhého typu to tloustnutí hrozí.

Máme tu dotaz i z SMSky od Petra z Vinohrad. Píše, že jeho obě babičky i sestry měly cukrovku a tak se ptá, jestli i on je odsouzen k tomu, že ji bude mít?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ
je velmi důležité vědět, že tedy ta zátěž v rodině je veliká. Pokud pan Petr sportuje, pokud se snaží jíst pravidelně, čili nemít dlouhé periody hladovění a nepřehání to s nadbytkem potravy nemusí se stát, že by se vyvinula u něj cukrovka. Měl by si rozhodně hlídat, aby nezačal přibírat, protože to ve většině případů bývá vlastně předstupeň takzvaného metabolického syndromu, který k cukrovce vede.

Mluvili jsme o tom, že dřív se předpokládalo hodně, že jíme sladké, budeme mít cukrovku, že dnes se sází i na to, abychom měli dostatek pohybu, abychom se jí vyhnuli. Přesto, když jíme sladké hrozí nám víc cukrovka než jiným?

Lidé, když se zeptáme, co to je sladké, většinou neřeknou ovoce, neřeknou pečivo, neřeknou knedlíky, ale řeknou spíš čokoláda, dorty a podobně.

Koláče, sušenky.

Ano, ano, tady musíme velmi přísně rozlišovat mezi sladkým tučným, protože v dnešní době už je jasně prokázáno, že hlavně zvýšené tuky ve stravě, zejména živočišné tuky vedou právě k tomu přibírání k metabolickému syndromu a posléze k cukrovce. Čili víc sledovat poměr bílkovina – tuk v potravinách, mít vyrovnaný příjem tuků ne přílišný, a týká se to i živočišných i rostlinných, ale omezovat hlavně živočišné sádlo, máslo, vepřové maso, mléčné tučné výrobky. Tohle to, to je vlastně ta důležitá prevence proti rozvoji cukrovky.

osoba:
Dobrý den, já vám taky přeju. Paní doktorko, prosím vás pěkně, já bych se chtěla zeptat, je mně 60 let, vážím 60 kilo, mám 165 výšku, ale před 27 lety jsem byla potřetí těhotná, tak jsem prodělala cukrovku těhotenskou. Moje maminka v tu dobu, co je mně teď 60 let, začala s cukrovkou. Je možné nebo předpoklady jsou tady nějaké?

Paní Ludmilo, moc děkuji za dotaz. Chci vás velmi pochválit, protože vaše hmotnost na tu jmenovanou výšku je parádní, to znamená, vy vůbec nejste vlastně v riziku ani nadváhy. Takže je vidět, že pravděpodobně jste sportovní. tak bych doporučila právě proto, že maminka ve vašem věku měla tyhle ty obtíže, tak kupujte kvalitní potraviny a zařaďte alespoň chůzi, alespoň hodinu chůze denně a můžete se vyhnout téhle té diagnóze, protože to, že při třetím těhotenství jste měla už poruchu glukózové tolerance, ukazuje směrem, že ty geny v sobě máte a záleží opravdu na vás, abyste udělala všechno proto, aby se nedaly do pohybu. Čili udržovat si pěknou hmotnost, kupovat kvalitní potraviny, které nebudou příliš tučné. Asi bych doporučila spíš takovou semivegetariánskou stravu se zařazením ryb a nějaké drůbeže, abyste to červené maso moc nepřeháněla, sledovat krevní tlak a opravdu při každém preventivním vyšetření žádat o vyšetření nejen lačné glykémie, ale i takzvaného dlouhého cukru, to znamená glykovaného hemoglobinu, protože ten může v první fázi vlastně odhalit, že už výkyvy glykémií přes den máte.

osoba:
No, paní doktorko, já bych vás chtěla trošku ještě poprosit. My jsme, teď jak přišli vnoučata, tak jsem trošku věnovala pozornost, takhle říká se, věnovat se, prostě hlídat si vysoký krevní tlak, s tím já se léčím, protože jsem navíc tedy kardiak, jo, a navíc ještě mám zažívací potíže, prostě žlučové cesty, žaludek, takovýhle věci, mně tučný jídla nedělají dobře, ty já naprosto omezuju.

Máte štěstí, z hlediska cukrovky tedy mátě štěstí, že máte jiné obtíže, které vás nutí vlastně být preventivní i vůči cukrovce.

osoba:
Ale ještě se chci zeptat, paní doktorko, prosím vás, manžel zamítá, prostě já osobně nejsem tak jakoby na máslo zatížená, manžel prostě nutí a vyžaduje máslo, máslo, máslo, jak vy se přikláníte k Floře?

já nepoužiju žádný název obchodní, existují vlastně rostlinné tuky, které jsou připraveny do takové podoby, že se jimi dá mazat. Z hlediska zátěže tuky ale to množství záleží vlastně, na tom množství záleží, jestli je to dobře nebo špatně. Máslo i tyhle ty náhražkové různé tuky by se neměly mazat v nadměrné míře, to znamená střídat pravděpodobně, ale hlavně ta vrstva ať není tlustá a čím je manžel starší, tím méně by těch tuků obecně měl používat.

osoba:
Bohužel, bohužel, manžel při výšce 185 váží přes 100 kilo,  já jsem chtěla právě to máslo, jestli jako dělám chybu, anebo prostě radši mám …

Já bych radši, kdybyste mazala třeba tvarohovými pomazánkami nebo dávejte mu rybičky s cibulí na ten chleba, prostě něco.

moderátor: Mohli by si dopřát doušek oranžády i cukrovkáři?

Pokud by to bylo to jediné, co si dopřejí, tak ano, a pokud by si to dopřáli po jídle, v pořádku. Já tady jenom chci zdůraznit, my jsme se o té dietě už bavili. Lidé hodně, když chtějí třeba hubnout, tak jdou po light výrobcích. Light neznamená vždycky, že je to vhodné pro diabetiky. Může to být něco, co je vlastně slazeno nadměrným množstvím nějaké glukózy, glukózo-fruktozóvého sirupu a může to být naopak pro diabetiky škodlivé.

Jak moc ovlivní hubnutí cukrovku nebo cukrovka hubnutí?

Krásné hubnutí cukrovku, tak pokud někdo, někomu je zjištěna cukrovka a je obézní, tak většinou to hubnutí výrazně pomůže k zlepšení hodnot krevního cukru. Bavíme se o diabeticích druhého typu. Záleží také na tom, jakou metodu hubnutí ten člověk zvolí. Pokud zvolí kombinace pohyb – dieta, tak hubne daleko lépe než člověk, který o své cukrovce neví a nepoužívá tedy zásady diabetické diety a nehýbe se. Takže cukrovka dietu, nebo hubnutí ovlivňuje vlastně spíš negativně, to znamená, že člověk, který nehubne a nezná svůj zdravotní stav a nejde mu prostě 2x, 3x zhubnul, šlo to a teď to nejde, by měl absolvovat krevní testy, aby si vyloučil nějakou metabolickou příčinu toho, že mu hubnutí nejde. Jinak, cukrovka postavu ovlivnit nemusí. U cukrovkářů prvního typu většinou, jak jsem už říkala k nějakému nárůstu hmotnosti nedochází, pokud si udržuji racionální životní styl, což tady do omrzení pořád opakujem, že je pohyb a vyvážená strava.

osoba:
Mám takovou prosbu. Jsem diabetička druhého typu a prostě, když mám na něco hroznou chuť, mám si vybrat oplatku dia nebo hroznový víno?

Dobrý den. Já moc děkuji za otázku. První bych vás moc poprosila, abyste si, pokud jste diabetik druhého typu, zrevidovala, že jíte pravidelně, protože tyhle ty obtěžující chutě se objevují většinou u lidí, kteří nějakým způsobem naruší tu pravidelnost nebo se nenají dostatečně. Další, mluvili jsme tady o stresu, ve fázích stresu může docházet k tomu, že člověk má větší chuť na sacharidy. Hroznové víno i ta oplatka dia jsou vlastně pamlsky v tomto případě a nemusíme vědět příčinu toho proč je potřebujeme. Ale rozhodně lobbuju za hroznové víno, ale vždycky záleží na množství. Čili hroznové víno a k tomu ještě něco, kousek chleba a třeba plátek nějakého sýra nízkotučného nebo tvarohovou pomazánku, rozhodně to ovoce nejezte samotné, protože tam vlastně vy si vykývete hladinu cukru v krvi a budete mít obtěžující chutě pořád. Čili vždycky krýt to ovoce třeba jogurtem nízkotučným, tvarohem nebo prostě vzít si k tomu ještě nějaký zdroj bílkoviny a polysacharidů.

Prodává se ale také hroznový cukr jako takový.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ
No to vůbec, ne, to opravdu ne.

Petr,
Já vás zdravím taky stále ještě do studia, paní doktorku, dobrý den. Paní doktorko, jsem se chtěl zeptat, manželka měla v těhotenství cukrovku, vážila 124 kilo a teď hubne s váma, teď jí zdravě, takže jí ty vaše jáhly atd. a tím pádem už zhubla už má 82 kilo. Tak kolik má ještě vážit?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ,
Jestli rozumím správně, tak paní pravděpodobně hubne podle zásad, které viděla teda v pořadu, což je dobře, ale jednou z těch velmi promovaných zásad bylo zajděte si k lékaři a pravidelně během hubnutí kontrolujte různé parametry, které byly v patologii a kontrolujte, že se jiné zase nerozjíždějí, to znamená, jestliže teď paní už zhubla a moc jí k tomu gratuluju a jsem ráda takto hodně, tak by chtělo zrevidovat celý zdravotní stav, zajít si k obvodnímu lékaři, požádat, říct heleďte, zhubla jsem, já nevím, 40 kilo, chtěla bych vědět, jak jsem teďko na tom, jestli se nevyvíjí nějaké onemocnění nebo jestli se můj zdravotní stav naopak lepšil. Typicky, pokud člověk nedrží hladovku, tak by se cukrovka spíš měla lepšit tím, že ten člověk hubne, ale může se stát, pokud hubne nějak neodborně nebo prostě ne moc rozumě, zařazuje hladovky nebo se nějak příliš vyčerpává nebo má výkyvy v příjmu potravy, tak u takto vlastně postižených pacientek, které už během té zátěžové situace těhotenství cukrovku měly, by se mohla zase vyvinout, ale jenom přechodně. Takže rozhodně je důležité, aby ta paní sledovala své laboratorní výsledky.

 jak by znělo několik pár důležitých rad a upozornění na závěr?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ,
Základní věc, cukrovka je druhého typu je plně preventabilní, to znamená prevenci podléhající a na prevenci velmi dobře reagující onemocnění, to znamená i ten, kdo má v rodině několik diabetiků druhého typu, pokud zahájí kdykoli během svého života zdravý životní styl, kde je pohyb, pravidelné jídlo, ne nadbytek tuků a ne nadbytek těch rychlých cukrů, čili sladkostí, tak ten může vlastně se cukrovce vyhnout. Cukrovkou jsou ohroženy vlastně už i děti zejména tehdy, pokud mají víc příbuzných diabetiků, samy jsou otylé, vyhýbají se pohybu a jsou krmeny pamlsky, to znamená v rodině, kde je diabetes říkat, že se jedná o onemocnění, které se může přenášet na další generace a chovat se podle toho. Jinak tím, když už i stávající diabetik dobře dodržuje režim, čili dietu a pohyb, může se významně vyhnout všem komplikacím cukrovky ať už ledvinným, očním, ztrátě třeba končetin, poruchám kardiovaskulárním, čili stojí zato se cukrovce věnovat.

 Moc děkujeme.

ilustrační foto: Karen Barefoot sxc.hu

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.