Pláču každý den, říká zraněná při atentátu v Bostonu

Pokaždé, když se Američanka Roseann Sdoia (foto) vrací domů, musí vyjít 18 schodů do svého bytu. Pro ženu s amputovanou končetinou to není lehké. Když se ale měla loni rozhodovat, zda zůstane či se odstěhuje jinam, její volba byla jasná: jejím domovem zůstává Boston.

O nohu Sdoiaová přišla právě před rokem během atentátu na bostonském maratonu. Její život se od té doby naprosto změnil a i když se na vše snaží dívat pozitivně, stále pláče každý den.
Spojené státy si připomínají rok od útoku, při kterém zemřeli tři lidé a dalších více než 260 jich bylo zraněno. Vzpomínkové ceremonie se zúčastnil mimo jiné americký viceprezident Joe Biden, guvernér státu Massachusetts Deval Patrick a bývalý bostonský starosta Tom Menino.

„Ze začátku, když se to všechno stalo, spousta lidí mi říkala, abych se odstěhovala z města a z mého bytu kvůli těm schodům, kvůli tomu, že nemám výtah i kvůli tomu, že ani parkování tady není úplně vyhovující,“ svěřila se agentuře AP šestačtyřicetiletá Roseann Sdoiaová. „Ale já jsem se přes to všechno přenesla,“ dodala.

Sdoia ráda běhala, loňského ročníku maratonu se ale neúčastnila, jen stála v cílové rovince a povzbuzovala své přátele. Tady ji zasáhla druhá exploze. Kvůli vážným zraněním jí lékaři museli amputovat pravou nohu a trpí i ztrátou sluchu, uvedla agentura AP. I přesto, co zažila, se Roseann snaží být neustále veselá a pokaždé, když jde na fyzioterapii do nemocnice, usmívá se. „Mám takovou povahu. Nejsem žádný pesimista,“ vysvětlila Američanka. Přiznává nicméně, že stejně každý den pláče.

Podobné pocity má i pětatřicetiletý Marc Fucarile, který při výbuchu přišel rovněž o pravou nohu, má šrapnel v srdci a stále mu hrozí, že mu budou muset amputovanou i levou nohu. „Změnilo se všechno. Jak používám koupelnu, jak se sprchuji, jak si čistím zuby, jak uléhám a vstávám z postele,“ popsal Marc. Jeho šestiletý syn Gavin prý stále nechápe, že jeho otec už nebude stejný. „Říká mi třeba: Půjdeš si se mnou hrát ven? A já mu odpovídám: Je tam sníh, to nejde. Nemůžeme si jít hrát. Rve mi to srdce,“ dodal zraněný Američan.

Bostonský maraton se ve městě uskutečnil i letos, tentokrát v pondělí 21. dubna. Běžce i fanoušky čekala podle agentury AP velmi přísná bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkovalo více než 3500 policistů, což je dvakrát tolik než loni, přítomni byli i speciálně vycvičení policejní psi a vše sledovaly desítky bezpečnostních kamer.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.