Jak na žaludeční vředy

ilustrační foto: alexsandro / sxc.hu

Bolesti těsně po jídle nebo naopak při hladu, říhání, nadýmání či hubnutí by rozhodně měly vzbudit naši pozornost. Je totiž možné, že jsme si „vypěstovali“ žaludeční či dvanácterníkový vřed…

Řekneme-li žaludeční vřed, každému se vybaví spíše vystouplý, vyvýšený útvar… avšak to je všeobecně rozšířený mýtus:  vřed bývá různě hluboký, podle toho, jak moc je žaludeční stěna narušena.

Může též nastat situace, kdy vřed lidově řečeno ‚praskne‘, tedy stěna žaludku se proděraví, dojde k zatečení agresivních šťáv a žaludečního obsahu mimo žaludek a to je již stav přímo ohrožující život!“

Jedním z faktorů, které mají vliv na příznivé klima pro vytvoření vředů, je Helicobacter pylori – bakterie schopná přežívat ve vysoce kyselém prostředí žaludku.

Nedávná studie prokázala, že škodí především odlišné kmeny těchto bakterií, které v sobě mají imigranti z vzdálených zemí. Na své vlastní kmeny jsme již totiž během tisíciletí evolučně adaptovaní a nečiní nám obvykle žádné obtíže.

Helicobacter pylori se přenáší fekálně-orální cestou, tedy též líbáním.

Samotná jeho přítomnost na vytvoření vředů však nestačí; je třeba, aby se spojilo více rizikových faktorů.

Mezi další faktory, které napomáhají tvorbě vředů, tedy narušují sliznici žaludeční stěny, patří i některé léky. Pozor je třeba dát na hojné a dlouhodobé užívání kyseliny acetylsalicylové a nesteroidních antirevmatik (léky na bolest kloubů či známý acylpyrin).

Kvůli užívání daných léčiv se vředy bohužel objevují též u dětí!

Onemocnění může probíhat buď mírnou formou, kdy pacient pociťuje občasné potíže, nebo se nepříjemné a bolestivé příznaky projeví výrazněji.

Ať už však jde o vředy žaludeční nebo dvanácterníkové, není radno řešení tohoto zdravotního problému odkládat.

Máte-li bolesti v krajině břišní (jakéhokoli druhu), je namístě navštívit lékaře, který provede vyšetření a vyloučí tak nejen případnou vředovou chorobu, ale i další možné nekalé dění v našich útrobách, včetně rakovinového bujení.

Mohou též nastat komplikace, například krvácení vředu, což člověk zpravidla pozná tak, že má nejen prudké bolesti břicha, ale také zvrací čerstvou či natrávenou krev, která vypadá jako kávová sedlina.

Poznávacím znamením je též černá průjmová stolice s mazlavou konzistencí a typickým zápachem… Hraje se o život, při narušení velkých cév může dojít až k život ohrožujícímu krvácení, v případě proděravění žaludeční stěny pak může nastat zánět pobřišnice a celková sepse.

Bolesti nalačno či po jídle však mohou mít řadu rozličných příčin, je tedy nejprve zapotřebí odhalit, že jde skutečně o vředovou chorobu. Zpravidla nejdříve přichází ke slovu ultrazvuk  břišní oblasti a vyšetření krve, kde se zkontroluje krevní obraz, který ukáže, zda vřed nekrvácí skrytě, aniž by si toho pacient všiml. Poté následuje endoskopie.

Pokud už vřed máme, spíše než časté užívání léků (antacid) je třeba upravit jídelníček, vynechat kávu, silný čaj, alkohol, smažená a kořeněná jídla! Přestaňte jíst rychle a hltat, na jídlo si vyčleňte dostatek času.
To je minimum, co pro sebe můžete udělat.

Pokud vřed ještě nemáme, je dobré sázet na vyváženou stravu, dostatek odpočinku a spánku, nekuřáctví a celkově zdravý životní styl bez nadměrného stresu a konfliktních situací. Opět je jen na nás, jakým způsobem ke svému životu a problémům přistupujeme. Od věci není naučit se správně relaxovat, chodit co nejvíce pěšky v parcích a v přírodě…

Co podporuje vznik vředů

– genetické predispozice
– stres
– přítomnost Helicobacter pylori
– nevhodná strava
– nikotin
– určité léky

Jak se projevují

Žaludeční vřed: Bolest břicha, ev. nadbřišku těsně po jídle, pocit plnosti, objevuje se říhání, únava, nechutenství …

Dvanácterníkový vřed: Bolest nalačno – často je důvodem nočního buzení (nutnost alespoň trochu se najíst). Po jídle bolest zpravidla na několik hodin mizí. Pacienti z tohoto důvodu často jí, přidružují se též projevy překyselení organismu – pálení záhy

invArena

MUDr. Jan Činčura

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.