Projekt STK pro chlapy povede muže k péči o vlastní zdraví

Stejně pečlivě jako se muži starají o svůj automobil a dávají ho na technické kontroly (STK), měli by se starat o své zdraví. Připomene jim to projekt prevence zdraví mužů s názvem STK pro chlapy.

Představil ho tento týden Nadační fond Petra Koukala pojmenovaný po předním českém badmintonistovi, který ve svých 25 letech překonal rakovinu varlete.

„Nikdy mě nenapadlo, že by mě mohlo potkat vážné onemocnění. Ke svému zdraví jsem přistupoval stejně jako většina mužů. Teprve zdrcující diagnóza rakoviny varlete mi otevřela oči,“ řekl novinářům Koukal.

Z průzkumů i zkušeností lékařů vyplývá, že muži prevenci podceňují. Soudí, že se jich onemocnění netýká, prevenci považují za zbytečnou. K lékaři jdou, až když je situace vážná a nastává boj o život. Kampaň prostřednictvím Koukalova příběhu upozorní muže, aby zařadili preventivní prohlídku u lékaře do svého programu.

Kampaň chce dosáhnout toho, aby se o zdraví a nemocech mužů začalo mluvit otevřeně, chce porušovat „tabu chlapského zdraví“. Upozorní na celou škálu civilizačních onemocnění a na možnosti jim předcházet, nebo je včas odhalit při dvouletých preventivních prohlídkách. Zaměří se na rakovinu varlat, mužskou neplodnost, nádory prostaty, tlustého střeva a konečníku.

Ročně v ČR zjistí lékaři 440 nových případů rakoviny varlat u mužů mezi 18 až 35 lety. Na rakovinu prostaty umírají denně v ČR až čtyři muži nad 50 let. ČR je na prvním místě v Evropě ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů. K těmto špatným číslům přispívá i zanedbaná prevence.

Příklad Koukala, který po zhoubné nemoci znovu trénuje a podařilo se mu vybojovat účast na olympiádě v Londýně v roce 2012, má mužům ukázat, že ani zjištěná nemoc neznamená konec. Když přijdou včas, mohou se zcela vyléčit a své plány si plnit dál, jako Koukal, který se chce zúčastnit i olympiády v Rio de Janeiru v roce 2016.

„Přeju si, aby spoustě dalších nezabránila žádná nemoc v úspěšné kariéře. Proto doufám, že projekt STK pro chlapy inspiruje co nejvíc mužů, aby se včas vydali na preventivní prohlídku,“ shrnul sportovec.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.