Cenu Olgy Havlové dostal nevidomý učitel

ilustrační foto: Procsilas Moscas / Flickr.com

80 letý nevidomý učitel hudby dostal Cenu Olgy Havlové od Výboru dobré vůle. Ladislav Dohnal se muzice věnuje celý život. Založil tři pěvecké sbory a přes 30 let hraje na varhany v kostele v Plané nad Lužnicí.

reportáž Česká televize

V pěti letech začal hrát Ladislav Dohnal na klavír. Pak přidal varhany, trubku, housle a akordeon. Láska k hudbě mu prý stejně jako ztráta zraku, byla předurčena.

Ladislav DOHNAL,
Já jsem se narodil jako zdravé dítě. Měl jsem prý černé vlasy, modré oči. Potom jsem onemocněl spalničkami asi tak v jednom roce. A těmi vysokými horečkami jsem ztratil úplně zrak.

Od začátku mu bylo jasné, že chce hudbu učit. Největší radost má z toho, když vidí, jak se jeho žákům daří.

Ladislav DOHNAL,
Když vám rodiče přivedou dítě osmileté, které akorát tak umí zpívat. A teď vy vlastně z něj uděláte muzikanta. No, tak to je krásný pocit.

Jeho největší láskou jsou ale varhany. Už 30 let na ně hraje každou neděli v kostele svatého Václava v Plané nad Lužnicí. S manželkou Marií, se kterou je už 59 let, založil i několik pěveckých sborů. A právě za svou aktivitu a celoživotní hudební vzdělávání dětí mu starostové Sezimova Ústí, Plané nad Lužnicí a Tábora navrhli na Cenu Olgy Havlové.

Jiří FIŠER, starosta Tábora/Tábor 2020/:
Já v tom mám kus toho srdce, protože jsem léta navštěvoval hudební školu.

Cenu Olgy Havlové pro rok 2014 získává Ladislav Dohnal.

Milena ČERNÁ, ředitelka, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové:
Jde o člověka, který rozdává optimismus, ačkoliv celý život žije ve tmě.

Cenu Olgy Havlové vyhlásila manželka prezidenta poprvé v roce 1995. Cílem bylo upozornit na život lidí se zdravotním postižením. Kteří se se svým handicapem vyrovnali, a pomáhají druhým lidem,

Česká televize

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.