Zlomeniny páteře – nejnebezpečnější letní úraz

ilustrační foto: Photoxpress

 Zlomeniny páteře po skoku do vody jsou jedním z nejnebezpečnějších letních úrazů. Téměř výhradně se to týká mužů, kteří se po hlavě vrhají do ne zcela bezpečných vodních nádrží, řekl zástupce primáře neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce Luděk Prokop.

Při úrazech páteře mohou být podle Jiřího Chroboka ze stejného pracoviště v lepším případě poškozeny jen obratle, v horším i mícha. Ta nemá schopnost regenerace, pacienti končí na vozíku, pokud přežijí.

Pokud se zraní v úrovni čtvrtého krčního obratle, kde vychází z míchy brániční nerv, jehož prostřednictvím je řízeno břišní dýchání, přestane poraněný dýchat. Příčinou je ochrnutí mezižeberních svalů i bránice. „Zachránit ho může jen okamžitá lékařská pomoc spojená s umělou plicní ventilací poskytnutá do pěti minut. Jinak zemřou udušením,“ řekl Chrobok.

Prokop podotkl, že při skoku do vody lidé předpokládají, že je případně zachrání dopředu natažené ruce. „Ve skutečnosti je to často tak, že ruce neudrží prudce padající váhu těla a úderem hlavy o dno se poškodí krční obratle. Často je zasažena mícha, takže následují okamžité ochrnutí a bohužel mnohdy i utonutí,“ varoval.

Při poranění páteře se vždy dělá rentgenové a CT vyšetření, které ukáže rozsah zranění. Konzervativní léčba je spojena s klidovým režimem, speciální gymnastikou zádového svalstva a na míru vytvořenými fixačními korzety.

Operace se dělá u 20 až 30 procent úrazů páteře bez míšního poranění a u většiny poranění páteře s narušením míchy. Operaci upřednostňují i někteří pacienti, kteří si přejí rychlejší uzdravení a hodlají se dříve vrátit do práce. Pokud jejich zdravotní stav dovoluje podstoupit možná rizika chirurgického zásahu, lékaři jej provedou.
    Jaké mohou být následky zranění míchy v krční páteři při skocích do vody

místo poranění míchy následné postižení
nad čtvrtým krčním obratlem Odtud vybíhá brániční nerv, přestane-li fungovat, člověk nemůže dýchat ani hýbat končetinami a svaly trupu.
pátý krční obratel Většinou je poškozena funkce deltového svalu, člověk nedokáže zvednout ani ramena.
šestý krční obratel Člověk hýbe jen rameny, neohne ruku ani jinak nehýbá tělem.
sedmý krční obratel Pacient je pouze schopen zvedat paže a ohýbat ruce v loktech.
přechod krční a hrudní páteře Člověk už může ovládat triceps, natáhnout ruku v lokti a většinou má neúplnou manipulační schopnost ruky.

Zdroj: Nemocnice Na Homolce

ilustrační foto: Photoxpress

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.