ZPMV naučí děti i rodiče zdravému stylu

ilustrační foto: C\'est moi! Flickr

Zhruba pět procent dětí v Česku je obézních a stále jich přibývá, stejně jako dětí s nadváhou. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) připravila pilotní zdravotně-preventivní pobyt, na který dítě nebo děti bude doprovázet i jeden z rodičů.

Řekl ředitel největší zaměstnanecké pojišťovny Jaromír Gajdáček.

„Nechceme přihlížet tomu, jak z malých tlouštíků rostou obézní a nemocní dospělí. Rozhodli jsme se zorganizovat zatím pilotní pobyt s názvem Stop nadváze vašeho dítěte,“ uvedl.

Podle obezitoložky Radky Jedličkové jen dvě procenta dětské obezity způsobuje nemoc. Většina dětí má podle ní problém s nadbytečnými kilogramy proto, že s kily navíc mají problém také jejich rodiče. „Dítě se učí životnímu stylu od svých rodičů, a pokud je nezdravý, nemá šanci se to naučit jinak,“ řekla ČTK.

Podle průzkumu má normální váhu v dospělosti jen 22 procent těch, kteří se potýkali s kily navíc v dětství. Celých 78 procent dětí s nadváhou a obezitou si nadbytečná kila nese do dospělosti.

„V rodinách narážíme na neochotu experimentovat. Změna v jídelníčku, která je spojena s rizikem ztráty pocitu nasycení, každého zneklidní. U dětí se to projeví rozladěním, ztrátou zájmu o cokoli jiného než jídlo, únavou, plačtivostí nebo i vztekem,“ doplnila psycholožka Marta Boučková.

Léčebně-preventivní pobyt pořádaný ZPMV se uskuteční od 6. do 20. září 2014 v Beskydech a je určen dětem od šesti do deseti let. „Nadváha je spojena především s nesprávnými stravovacími návyky a s tím, že v rodině není běžné se příliš hýbat. Chceme za těch 14 dnů dětem, ale především i rodičům, vštípit, jak se to dá změnit a proč je to dobré,“ uvedl ředitel.

Připomněl, že nadváha a obezita jsou spojeny s řadou závažných zdravotních rizik, jako jsou nemoci srdce a cév, cukrovka, vysoký krevní tlak, žlučníková onemocnění, ale i rakovina. Klienti ZPMV, kteří mají o pobyt zájem, najdou podrobnosti na webu pojišťovny.
    Desatero předcházení nadváze a obezitě v dětství

1. Pravidelný pohyb Co se člověk naučí v dětství, používá celý život. Rodiče by měli dát poznat, jak je pohyb příjemný – později to jde hůř.
2. Pravidelné stravování Nezapomínat na snídani, její vynechávání vede k tomu, že si při vyučování rychle doplňuje energii sušenkami a slazenými limonádami.
3. Dostatek ovoce a zeleniny, alespoň třikrát denně Každý kousek ovoce, zeleniny nebo miska salátu se počítá jako jedna porce.
4. Soustředit se na jídlo Provozování jiných činností při jídle (čtení, sledování televize) vede k tomu, že člověk toho sní víc, než potřebuje, protože tyto vjemy zakryjí pocit nasycení.
5. Vyhýbat se reklamám na potraviny Sledování reklamy na potraviny bývá častým spouštěčem obezity. Bývá zaměřena hodně na .
6. Pravidelný spánek Je pro zcela zásadní, jinak bude unavené, neodpočaté a energii bude získávat z okamžitých zdrojů, tedy jídla a pití.
7. Dostatek mléčných výrobků Obsahují vápník, který je důležitý pro stavbu kostí.
8. Nedržet redukční diety Je lépe se poradit s dětským lékařem, zvláště když je nutno kompletně změnit stravovací režim.
9. Zapojit se musí celá rodina Pokud se podle rad lékaře bude stravovat jen a rodina se nepřidá, očekávaného efektu velice pravděpodobně dosaženo nebude.
10. Omezit hry na počítači a sledování televize Na tyto činnosti by měl být stanoven týdenní časový limit, a ještě lépe je kompenzovat je aktivním pohybem. 

ilustrační foto: C\’est moi! Flickr

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.