Přibylo exekucí na důchod

Exekucí na důchod v prvním pololetí opět přibylo. Je jich o 1600 víc než na konci loňska. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) tak koncem července strhávala lidem peníze z celkem 72 656 penzí.

Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních penzí a také příplatků k důchodům. Od roku 2006 se jejich počet víc než zdvojnásobil.

Není výjimkou, že u jednoho důchodce eviduje ČSSZ ne jeden, ale dva nebo dokonce více exekučních příkazů. Podle mluvčí ČSSZ správa každý měsíc od okresních poboček dostává průměrně přes 80 000 podnětů, které souvisejí s exekucemi. Obracejí se na ni nejen ti, kteří důchody pobírají a jimž má srážet peníze, ale i věřitelé, exekutoři, soudy či insolvenční správci.

ČSSZ důchodce o exekuci informuje. Oznámení jim zasílá ale i tehdy, když jim peníze kvůli ponechání nezabavitelné částky strhávat nemůže. To však neznamená, že dluh zaniká.

Pokud ho důchodce neuhradí jiným způsobem, ČSSZ výkon rozhodnutí eviduje až do doby, kdy se důchod zvýší nebo se změní počet vyživovaných osob tak, že je možné srážku zařídit,« upozornila Buraňová.

Na rozhodnutí o exekuci si mohou lidé stěžovat té instituci, která o srážkách rozhodla – tedy třeba soudu. Pokud penzisté dluh i úroky a náklady řízení uhradí, správa strhávání peněz ukončí. Okamžité zastavení srážení kvůli systému vyplácení ale zrušit nelze. Částku strženou navíc však úředníci co nejdřív pošlou zpátky.

V roce 2000 evidovala správa asi 15 700 penzí s exekucí. Před pěti lety jich bylo už přes 46 000. Loni se jejich počet přiblížil 71 000. I když v posledních letech případů přibývá o něco pomaleji, množství stále roste.

Spotřebitelské organizace seniory varují, aby se nenechávali přemluvit k neuváženému nákupu drahého zboží, nebrali si nechtěné úvěry a zbytečně se nezadlužovali. Varování se týkala zvlášť prodejních akcí.

 

http://www.halonoviny.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.