Rodiče nemocného Brita chtěli nechal dítě léčit v ČR

Vážně nemocný chlapec, kterého bez vědomí lékařů odvezli jeho rodiče z nemocnice v Británii, byl objeven ve Španělsku. Otec tvrdí, že rodina chtěla dítěti zajistit speciální léčení v České republice.

Protonové centrum v Praze potvrdilo, že rodina se na toto zařízení obrátila.

Život pětiletého hocha, trpícího rakovinou mozku, byl podle britských úřadů ohrožen v důsledku toho, že se ocitl mimo péči lékařů. Rodina s ním uprchla přes Francii, kde se místní úřady zapojily do pátrání. Nakonec byla trojice nalezena v hotelu v jihošpanělské obci Vélez Málaga. Rodiče Brett a Naghemeh Kingovi byli zatčeni a dítě převezeno do místní nemocnice, informovala v sobotu španělská policie. Policie má nyní 72 hodin na výslech a předání páru soudci, který zahájí proces vydání do Británie.

Malý Ashya King zmizel z nemocnice v Southamptonu na jihu Anglie ve čtvrtek odpoledne s rodiči. Později se k nim připojilo šest Ashyových sourozenců; trajektem se skupina nechala převézt do Francie.

Naveed King umístil na YouTube video, na němž jeho otec vysvětluje důvod svého počínání. Britský státní zdravotní systém prý synovi nebyl schopen zajistit léčbu, kterou požadovali. Manželé doufali, že se jim podaří dostat dítě k takovému léčení do ČR.

Snažili se prý pro Ashyu v Británii získat přístup k protonové léčbě, která je ale údajně v jejich zemi dostupná jenom pro oční zákroky. List The Guardian napsal, že britský státní zdravotní systém ale platí za pacienty, kteří jsou pro tuto léčbu vybráni, aby ji mohli podstoupit například ve Švýcarsku.

Protonová terapie umožňuje mířit léčebné paprsky přesněji na rakovinné buňky nádoru a je šetrná k ostatním buňkám.

„Protonová léčba je pro děti trpící rakovinou mozku mnohem lepší. Zaměří se na jediné místo, zatímco běžná radiace projde hlavou a zničí vše uvnitř. Prosili jsme (v Southamptonu), aby nám umožnili protonovou léčbu. Dívali se mi do očí a tvrdili, že na tento druh rakoviny, který se nazývá meduloblastom, by to nebylo účinné. Odešel jsem do pokoje a našel jsem si, že na amerických, francouzských nebo švýcarských stránkách říkají pravý opak, podle nich by to účinné bylo,“ řekl na videu Brett King (zmínka o protonovém centru v Praze ve třetí minutě videozáznamu a v čase 09:30).

„Protonové centrum v Praze obdrželo žádost o posouzení možnosti protonové léčby od pana Bretta Kinga,“ uvedla pražská protonová klinika v prohlášení s tím, že rodiče se na ni obrátili 21. srpna.

Podle pražského centra ovšem žádost neobsahovala zdravotnickou dokumentaci, takže nebylo možné chlapcův případ plně posoudit. „Pokud by šlo o meduloblastom, jak otec uvedl, s největší pravděpodobností by pro chlapce byla léčba protonem dobrou volbou,“ sdělilo protonové středisko.
Chlapec má za sebou chirurgický zákrok, po němž se u něj podle listu The Independent vyskytl útlum motoriky a dítě přestávalo mluvit. Tyto symptomy nejsou po operacích tohoto druhu výjimkou a jejich řešení může trvat i několik měsíců.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.