ANO navrhuje výhody i pro speciální vozidla pro postižené

Sněmovna zřejmě schválí vládní návrh na zavedení třetí, 10procentní sazby DPH. Strana ANO chce prosadit výhody i pro speciální vozítka konstruovaná přímo pro postižené /na snímku auto pro vozíčkáře/.

 

Sazba má platit od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, léky a kojeneckou výživu. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent.

Rozpočtový výbor doporučil novelu schválit bez připomínek, poslanci k ní přesto vznesli několik pozměňovacích návrhů. O těchto návrzích i o celé novele budou rozhodovat ještě na své současné schůzi.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Nižším zdaněním kojenecké výživy a potravin pro malé děti chce podpořit rodiny s dětmi. V případě knih se nebude nová sazba vztahovat na publikace, kde bude reklama přesahovat 50 procent plochy.

Karel Rais (ANO) přednesl návrh, který se týká vracení DPH u vozidel pro invalidy. Navrhuje v zákoně místo termínu „osobní automobil“ použít slova „motorové vozidlo“, aby se tato výhoda vztahovala i na speciální vozítka konstruovaná přímo pro postižené. Napravil by se tak podle něj současný stav, kdy se vztahuje pouze na osobní auta upravená pro potřeby invalidů.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) obvinil vládní strany z pokrytectví. Poukázal na to, že v minulosti kritizovaly zvýšení sazeb DPH, které prosadila bývalá Nečasova vláda, ale sazby ponechávají v kritizované výši. „Vy ty peníze chcete, abyste je utratili,“ řekl na adresu vlády s tím, že kabinet o tyto peníze nesníží strukturální deficit. Zavedení nové sazby označil za nesmysl.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítl Kalouskovo obvinění z toho, že by vláda utrácela, a zdůraznil úspory, které prosazuje. Připustil, že by jedna sazba byla ideální, tři sazby podle něj ideální nejsou. Řekl, že pokud se mu podaří dát do pořádku finanční a celní správu, aby lépe vybíraly příjmy státu, měly by být cílem dvě sazby DPH deset a 20 procent.

Součástí novely je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.