Končí mi nemocenská, ale zdravotní potíže přetrvávají. Co mám dělat?

Dotaz: Jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti (operace páteře). Je mi 57let. Jelikož zdravotní problémy neustoupily, vrátit se do zaměstnání na plný úvazek bych zdravotně nezvládla. Jinou práci pro mne nemají. Před týdnem jsem podala žádost o ID. Bohužel 21.10. mně končí podpůrčí doba PN. Co mám dělat, když rozhodnutí do té doby nebudu mít?

Odpověď:
Pokud jste si o invalidní důchod žádala teprve před týdnem, není reálné, že byste rozhodnutí o jeho přiznání získala do druhého října, celé řízení mnohdy trvá několik měsíců.

Pokud nejste schopna vykonávat svou práci v zaměstnání, je nejlepší, když se se svým zaměstnavatelem domluvíte na ukončení pracovního poměru dohodou.

Následně se můžete jít zaevidovat na Úřad práce, kde Vám bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Je také dobré, když v dohodě o ukončení pracovního poměru budou jako důvod uvedeny vážné zdravotní potíže znemožňující výkon práce. Může Vám to zvýšit podporu v nezaměstnanosti.

Pokud jste schopna vykonávat alespoň nějakou práci, bude nejlepší, když se budete snažit aktivně hledat nové zaměstnání, kde by vyšli Vašim zdravotním potřebám vstříc, protože dokud nemáte v ruce dokument o přiznání invalidního důchodu, nevíte, zda ho doopravdy dostanete a hlavně v jakém stupni.

Jiří Marek
invArena

4 komentáře

 1. Neočekávejte od státu jakoukoli podporu. Práci mi nenabídl,ale vždy chtěl daně, zdravotní a sociální pojištění. Se svým vzděláním průmyslová škola elektro jsem byl donucen vzít práci se sbíječkou a manipulaci se stokilovými břemeny. Výsledkem byly svalové křeče a roční pracovní neschopnost. Do práce jsem se vrátil s tím,že jsem šťouchal předměty na palety koleny. Na invalidní důchod prý nemám body a kianid nebo pistole ráže 9mm není na předpis. Tak co nyní? Chvála bohu se za mě postavili kamarádi, kteří věděli ,že jsem extrémně pracovitý chlap. Zvedají za mě předměty a já to oplácím znalostmi. Co si tedy o státu myslet? Vulgarismy ,které mě napadají zde psát rozhodně nebudu. A omluvu od takového subjektu určitě neočekávám.

 2. dobry den chtěla sem se optat marodim uz od 12.4.2017 do posavad bylo mi receno ze mi skonci v cervnu 2018. podpurci doba tak nevim co stim dal zamestnavatel mi ukoncil pracovni pomer k 30.8.2017.v nemocenske. jsem po operaci krční patere a mam trombózu a mam rospolozeni bederni patere muze temi poradit co stim dal jestli mam jit na urad práce nebo si zažádat o duchod léčba potrva delší dobu dekuji za odpověď z pozdravem. jarka

 3. Dobrý den, prosím touto cestou o pomoc, neboť jsem bezradná a nevím, jak dál. V lednu tohoto roku jsem měla pracovní úraz – vyvrtnutí krční páteře.Následně po tomto úraze mi vyvstaly vážné zdravotní problémy, které se projevují krutou křečí do hlavy, parestéze PHK, motání apod. Vyšetřením na magnet. reziszenci a RTG bylo zjištěno, že došlo k uskřinutí ocipitálních nervů a míchy, ale současně bylo díky tomuto vyšetření i zjištěno, že mám na páteři C degenerativní změny, o kterých jsem bohužel do úrazu nevěděla..Můj zaměstnavatel mne v březnu tohoto roku propustil v nemocenském stavu, bez udání důvodu, jen mi bylo ústně sděleno, že paní, za kterou jsem byla přijata po dobu její MD se vrátila. Ta paní chodila do práce cca 14 dní a opět nastoupila na MD,během této doby jsem obdržela výpověď. Aby toho nebylo málo,tak dnes jsem byla na doporučení lékaře a dlouhodobé léčby, která se nijak nezlepšila, na Lékařské posudkové komisi o přiznání invalidního důchodu a lékař přesto, že jsem v Ambulanci bolesti a na opiátech (DHC) + plánované další kontroly na upravení medikace, neboť mi moc nepomáhají + plánované hospitalizaci v Nové Vsi pod Pleší s fyzioter. programem, rozhodl o ukončení nemocenské, kterou mám z důvodu prac. úrazu a abych se přihlásila na ÚP, protože mi končí podpůrčí doba a že odročují vyjádření LPK až budu mít po hospitalizaci a lékařskou zprávu z Pleše…. Jsem úplně zoufalá, protože se domnívám, že není správná cesta ukončit nemocenskou, pokud nejsem v pořádku, mám stále bolesti a vlastně tento zdravotní problém vyvstal na základě pracovního úrazu…Co mám dělat, prosím, jak postupovat dál?? Podpůrčí doba mi končí 23.11.14 a k hospitalizaci na Pleši se mám dostavit 24.11.14. Mezitím bych se ale měla nahlásit dle posudkového lékaře na ÚP… Prosím, poraďte mi…. Děkuji mnohokrát.. S pozdravem Novotná

 4. Je škoda, že jste se o možnost ID nepožádala dříve. Obecně je známo, že to trvá měsíce než se to vyřídí a výsledek je nejistý. Do té doby budete bez prostředků, sice sociálka poskytuje určitou zálohu, ale v případě, že vám ID neschválí, budete ji muset vracet.

  Nevidím ale žádnou výhodu v rozvázání prac. poměru z vlastní iniciativy. Lepší by bylo pro vás, kdyby vám zaměstnavatel potvrdil, že pro vás s váším hendikepem nemá vhodné místo. To vše ale spadá do kompetence praktického lékaře. Na základě odborných posudků by z jeho iniciativy měla vyjít žádost o ID, o změnu pracovního místa pro pracovní omezení.
  Divím se, že to nechal dojít až do posledního dne. Obvykle sociálka už po půl roce marodění, obesílá prakt. lékaře s upozorněním, zda by vzhledem k prognóze onemocnění, nemělo být žádáno o ID.

  Další možnost, jak překlenou období bez fin, prostředků je podání žádosti o prodloužení tzv.“podpůrčí doby“. Obvykle se prodlužuje o 3 měsíce. Po tu dobu pobíráte normálně nemocenskou.
  Bohužel si ale myslím, že je to vše moc pozdě,aby se to stihlo vyřídit do 21.10.
  Nepíšete, zda už vám byla podpůrčí doba prodloužena a kolikrát.Max. může být, tuším, prodloužena 4x.
  Ale v případě, že není naděje na zlepšení a uzdravení, neradi to prodlužují.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.