Na konci roku 2015 končí platnost všech průkazů OZP. Stihne úřad jejich výměnu?

Asi 300.000 nových průkazů, tolik jich bude muset Úřad práce vydat během příštího roku. Kdo totiž nebude mít prvního ledna roku 2016 nový průkaz, nemá nárok na žádné výhody, i kdyby na jeho starém průkazu byla uvedena platnost delší.

Již jsme vás několikrát informovali, že s koncem roku 2015 končí platnost všech starých průkazů OZP. Úřad práce už o povinnosti vyměnit stovky tisíc průkazů ví mnoho měsíců, přesto však zatím vydává pouze ty průkazy, kterým končí platnost dříve než 31. 12. 2015.

„Nejvíce průkazů bude vyměněno v roce 2015, a to cca 300.000. V současné době jsou krajské pobočky Úřadu práce ČR (ÚP ČR) povinny zahajovat u držitelů průkazů mimořádných výhod (MV), kteří pobírají příspěvek na mobilitu, správní řízení o přiznání průkazu OZP podle legislativy, která je účinná od 1. 1. 2014. Tento úkon musí provést ještě před tím, než uplyne doba platnosti průkazu MV. Smyslem tohoto postupu je zabezpečit plynulý nárok na průkaz a případně na benefity, které z něj vyplývají,“ Vysvětluje mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

Z její odpovědi je patrné, že si úřad uvědomuje svou povinnost vyměnit stovky tisíc průkazů, a že by vše měli během roku 2015 stihnout.
Napomohlo tomu také to, že se nebude každý držitel průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P nově posuzovat, jak se původně plánovalo. Zjistilo se totiž, že Lékařská posudková služba není schopna v tak krátké době vydat zmiňované množství posudků.

K tomu, aby ÚP mohl postiženým pouze vydat nový průkaz musí ale vejít v platnost zákon o poskytování dávek OZP, který by měl vejít v platnost na začátku roku 2015, do té doby každý, komu končí platnost průkazu v nejbližších měsících, projde novým posuzováním. V mnoha případech ale LPS rozhodne bez nutnosti dodání nové zdravotní dokumentace. O součinnost postiženého a jeho ošetřujícího lékaře bude žádat, když bude mít neúplné lékařské zprávy.

Držitel průkazu, kterému končí platnost v nejbližší době nemusí vykonávat žádnou svou aktivitu. Úřad práce ho sám informuje o zahájení řízení.
Stejně tomu bude i u lidí, kteří mají na průkazu uvedenou dobu platnosti delší než do konce roku 2015, s těmi žádné řízení vůbec zahajovat nebude, pouze budou vyzváni k vyzvednutí nového průkazu.

S novým průkazem OZP se nebude měnit žádná z výhod, na kterou byli postižení zvyklý, jediné, co se změní bude jeho podoba, bude totiž vypadat podobně jako občanský průkaz.

Jiří Marek
invArena

8 komentářů

 1. Dobry den bude mi 66 let prukaz mam od roku 2000 platnost trvale prosim o radu kam se obratit dekuji Vam za oďpoved Hofmanova

 2. Dobrý den, nejspíše máte vydaný dočasný průkaz, který je platný do konce roku 2015(dle zákona). Nikdo Vás již nebude vyzývat k výměně. Sama, nebo Váš pověřený zástupce, by se měl dostavit na úřad práce s aktuální fotografií a požádat o výměnu za nový plastový průkaz. Jelikož Vám byl průkaz vydán v roce 2014,tak Vám nekončí platnost nároku (nárok je na 4 roky, jak sama píšete), ale pouze platnost dočasného průkazu-karty. Pokud si průkaz nevyměníte nyní můžete si ho vyměnit kdykoli po dobu nároku, akorát od 1.1.2016 se nebudete moci prokázat platným průkazem OZP-kartou (např. v autobuse), protože platnost všech dočasných průkazů OZP končí 31.12.2015.

 3. Dobrý den,
  mám platnost průkazu do 31. 12. 2015 a beru příspěvek na mobilitu. Průkazku jsem dostala v r.2014 na 1 rok ačkoliv mám přiznaný nárok od LPK na 4 roky. Bylo mi řečeno, že je to proto, že se budou průkazky vyměňovat a že si mám určitě dojít na pracovní úřad 2 měsíce před koncem platnosti požádat o výměnu. Tak jsem učinila, blíží se konec roku a dosud mě nikdo nekontaktoval že se mám dostavit pro novou průkazku. Telefonní čísla jsou stále obsazená na pobočku v Praze 2, Šafaříkova ul.jsou stále obsazená. Jsem invalidní -po operaci míchy-a nemohu sedět hodiny v čekárně jen proto, aby mě pracovnice během několika minut sdělila že mám znovu přijít a že neví kdy to bude hotové.Po výměně průkazky musím žádat MÚ Praha 2 o novou parkovací kartu a o prodloužení platnosti parkovacího stání. To vše do konce roku. Můžete mi poradit co mám dělat?
  Děkuji za odpověď.

 4. Dobrý den,
  manžel má vystavený průkaz ZTP/P 10.4.2015 s platností do 9.4.2025. Také on musí žádat o nový průkaz?
  Děkuji za odpověď.

 5. Dobrý den,jsem majitelkou průkazu ZTP a jedu na zdravotní pobyt do Slovenské republiky.Mám dotaz ohledně platnosti průkazu na dálnici ve Slovenské republice.

 6. Můj otec má 89 roků a má průkaz ZTP s platností – bez omezení. Musí si také žádat o nový průkaz ? Děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den.
  Jsem držitelkou průkazu ZTP s vyznačenou dobou platnosti do 18.11.2017. Pobírám i přízpěvek na mobilitu. Bude muset být můj zdravotní stav znovu posuzován, když posudkový lékař do protokolu uvedl, že se přinává průkaz ZTP bez odvolání? Co budu potřebovat pro výměnu mého ZTP průkazu? Děkuji za odpovědˇ. Jana

  • Dobrý den nemusíte si znovu vybíhat posudky stačí se jen dostavit na uřad kde vám vydali dosavadcní prukaz a dostanete noví to však nejdříve v Dubnu 2015 nejpozději do konce roku doporučuji tam jit nejdříve v květnu bude tam meně lidí vem te si sebou dokladovou fotografiji popštou vám příde ještě dopis kde budete m,ít podrobné informace

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.