Chráněné dílny bojují o přežití

Liberec má za sebou konferenci o zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Chráněné dílny, které práci nabízejí, doslova bojují o přežití. Na konferenci přijeli odborníci z České národní rady osob se zdravotním postižením a také z Rakouska. /ilustrační snímek/

Český rozhlas – reportáž

Lidé z liberecké chráněné dílny Drak, kteří se konference zúčastnili, by byli rádi, kdyby se rakouským systémem podpory postižených náš stát inspiroval.

Ekonomka chráněné dílny D.R.A.K. v Liberci Martina Hanke ocenila systém podpory zaměstnávání zdravotně postižených lidí v Rakousku.

Martina HANKE, ekonomka chráněné dílny D.R.A.K. v Liberci:
Oni mají hodně dobře propracovaný ten systém podchycení těch zdravotně postižených osob, se kterými vlastně pracují od začátku toho handicapu. Snaží se je diagnostikovat z různých úhlů pohledu pracovního i sociálních. Snaží se jim vytvořit takový plán další práce s nimi, který jim umožňuje vrátit se do pracovního procesu v některé organizaci nebo u podnikatele.

V Česku je to tak, že peníze dostávají chráněné dílny. Hradí se ale jen osobní a provozní náklady, eventuálně taky práce asistentů. Hledání zakázek je ale v poslední době velmi těžké. Zaměstnanci D.R.A.K.u tvrdí, že se většina z nich musela smířit s tím, že musí dělat, co je potřeba. Například Vítek teď dělá vánoční ozdoby, dříve ale pracoval v zoo.

redaktorka:
Blanka Hofmanová je vyučená švadlena.

Blanka HOFMANOVÁ, :
Předtím jsem dělala v Koloseum, v cukrárně.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka:
Teď je ale Blanka šťastná, protože pracuje v šicí dílně. Bere mzdu a částečný invalidní důchod a peníze navíc si pak užívá na výletech s vnoučaty. Škoda ale je, že v chráněné dílně není práce pro víc lidí. Povzdechne si Martina Hanke.

Martina HANKE, ekonomka chráněné dílny D.R.A.K. v Liberci:
Nepřibíráme nové pracovníky, máme plnou kapacitu, kolem 30 lidí se tu pohybuje. Ti lidé pracují na částečné úvazky, to znamená, že se nám tady střídají.

redaktorka:
Mistrová na dílně Jitka Hásková si své lidi chválí. Mají nápady a jsou šikovní.

Jitka HÁSKOVÁ, mistrová na dílně:
Začínáme plíst zvonečky, andělíčky, teď jsme začali i kominíky, taková jakoby věc, která je celoroční. No, a na ty Vánoce vlastně támhle vzadu dělá kolegyně vánoční ozdoby z korálků, který teda získáváme z darů. A dál tady mám ještě jednu dílnu vedle, tam teda se věnujeme potisku textilu, reklamní záležitostem. Takže výšivka na třeba montérky pro učňovské školy.

redaktorka:
Nejvíc zakázek získává D.R.A.K. pro šicí dílnu, kde se teď šijí panenky pro děti, které trpí autismem a taky současný hit – prací plínkové kalhotky.

Jitka HÁSKOVÁ,
Horší potom už je to pro získávání zakázek v montážní dílně, kde ty zakázky mají nahodilý krátkodobý charakter. Snažíme se je kompenzovat kreativní činností, kde ty výrobky potom se snažíme prodávat na příležitostných trzích.

redaktorka:
Teď si D.R.A.K. vybavil moderní kuchyň a bude ji spolu se sálem nabízet k pronájmu na nejrůznější soukromé a podnikové oslavy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.