Češi se děsí eboly, víc je ale ohrožuje například žloutenka C

Češi se děsí eboly, která pro rozšíření v Česku nemá podmínky, a opomíjejí nemoci, které je reálně ohrožují, řekl přední český odborník na léčení hepatitidy C docent Petr Urbánek.

Právě virový zánět jater C lékaři ročně zjistí u zhruba 900 lidí, podle odhadu je nových nákaz až třikrát více. Virus hepatitidy C v krvi má v ČR možná 50.000 lidí. Většina to neví, infekce nemusí mít desítky let žádné příznaky a potíže vzniknou, až když jsou játra narušena.

„Myslím, že nebezpečí eboly je silně nadhodnocováno v zemích naší zeměpisné polohy a hygienického standardu. V české populaci je mnohem víc infekcí, o kterých se zdaleka tolik nemluví, přitom jejich socioekonomický dopad je mnohem významnější,“ zdůraznil lékař. Pro šíření infekce totiž je potřeba poměrně teplé počasí a blízký osobní kontakt. Nákaza se nepřenáší vzduchem jako chřipka, nepřenášejí ji komáři jako malárii.

Ebola má dramatický nástup a vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. „Céčko není populární, protože je to pomalá infekce a od nákazy do projevu nemoci může uplynout 20 i více let a zhruba 30 let do rozvoje rakoviny jater,“ vysvětlil Urbánek.

To, že se o ebole nyní tolik mluví, má v důsledku ale i příznivý dopad, protože lidé vědí, jak se infekce šíří a zdravotnické systémy jsou na ni připraveny.

Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhl k 1. říjnu počet obětí 3439 z celkem 7492 zaznamenaných případů nákazy. V Česku zatím žádný případ není. První případ nákazy na evropské pevnině je ve Španělsku, kde se nakazila sestra pečující o pacienta s ebolou.

Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jde o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.

V Česku je pro sledování pacientů s možnou nákazou a jejich léčbu vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde si také zdravotníci při pravidelných cvičeních ověřují postupy v péči, jež šíření nemoci zcela vyloučí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.