Mám ID 3. stupně. Mohu podnikat jako masérka?

foto: Photoxpress

Dotaz:  Mám přiznaný invalidní důchod 3.stupně z důvodu psychického a částečné hluchoty. Mohla bych pracovat na živnost jako masérka a kolik hodin za týden abych nepřišla o důchod.

Odpověď:
Invalidní důchod není překážkou k tomu, abyste mohla mít svou živnost. Zároveň Vám nikdo nemůže určovat jak dlouho se budete činnosti věnovat a kolik si vyděláte.

Invalidní důchod se lidem přiznává pouze na základě jejich zdravotního stavu, neřeší se tedy, jaké činnosti jste schopna zvládat. V případě živnosti je to pouze na Vašem uvážení kolik času se budete masérství věnovat s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu.

Jiří Marek
invArena

foto: Photoxpress

1 komentář

  1. Nejde přeci o to pořád řešit jen to co nemůžete dělat. Zabývejte se tím, co dělat můžete, na tom pracujte, nefňukejte. Vzdělávejte se v oblasti, která vám nečiní větší potíže, to čeho jste schopní, v něčem můžete být dobří, tam kde se můžete rozvíjet a snažit se být úspěšní, dělejte to v čem vám nic nebrání. To, co nelze ovlivnit, kompenzujte si potíže snahou v té činnosti, kde můžete být lepší. Vím, že to není jednoduché, přesto je třeba něco dělat, i třeba jen jako nenáročného koníčka, než se vzdávat před bojem, pak se budete celkově cítit lépe, můžete být užiteční a úspěšní i jako invalidé.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.