Slovenská pojišťovna chce na invalidovi peníze za operaci

To, že alkohol nepatří za volant ani do zaměstnání, není nic nového. Ale podle případu ze Slovenska by se měli lidé radši alkoholu vyvarovat úplně. Na invalidním důchodci teď chce slovenská zdravotní pojišťovna bezmála 900 eur.

TV Barrandov

Jeden slovenský invalidní důchodce upadl na vlastním dvoře tak nešťastně, že ho museli operovat. Protože byl ale opilý, pojišťovna mu odmítá operaci zaplatit a dokud to prý neudělá, ať ani k doktorům nechodí.

invalidní důchodce:Stříhal jsem hrozno, už jsem to dal do popelnice a tehdy jsem se smykl a o tu tyčku jsem se uhodil, spadl jsem na to, neuměl jsem se postavit. Tady mám čtyři šrouby a železo.

Zlomeninu stehenní kosti museli operovat, invalidní důchodce však po třech letech dostal dopis ze zdravotní pojišťovny.

invalidní důchodce:Osm set osmdesát devět eur abych zaplatil, jinak nemůžu jít k doktorovi. Skoro jsem dostal infarkt, tolik peněz…z čeho.

Pojišťovna mu oznámila, že zjistila poskytnutí zdravotní pomoci v důsledku užití návykové látky a proto od důchodce žádá zpět peníze za ošetření. Když nezaplatí, ve smyslu zákona nebude mít proplacené další plánované operace nebo vyšetření.

invalidní důchodce:A tolik jsem nevypil, abych spadl, protože jinak vidím jenom na jedno oko.

Lékařům hned přiznal, že při práci popíjel víno, prý jako mnozí. Přesto ho po třech letech vyzvali, aby zaplatil za operaci.

Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ, mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví:Zdravotní pojišťovna může vymáhat peníze od svého pojištěnce na základě toho, když je důkaz, že dané zranění pacient si způsobil v souvislosti s požitím alkoholu.

invalidní důchodce:Já nemám, ani dvě stě nedostanu invalidní důchod. Za co platím nemocenskou?

Peter LUKÁŠEK, právník: Důkazní břemeno v takovémto případě zatěžuje pojišťovnu.

A tak tvrzení, že k zranění došlo prokazatelně v důsledku požití alkoholu, musí dokázat ona.

Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ, mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví: To jestli se tak stalo nebo nestalo, je opravdu na dokazování revizních lékařů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.