SZPI našla v Tesku sušené meruňky se škůdci a plesnivé ořechy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila obchodnímu řetězci Tesco stáhnout z prodejen sušené meruňky a velkoobchodu Trias ČR lískové ořechy. Zatímco meruňky byly napadené škůdcem, ořechy obsahovaly aflatoxin, tedy důsledek plísně, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspekce před Vánoci intenzivněji kontroluje sušené ovoce, ořechy, vybrané druhy koření, cukrovinky a další potraviny, které lidé před svátky nakupují více než během roku.
Řetězec musel stáhnout celou šarži sušených meruněk od slovenského výrobce Encinger v balení po 200 gramech s minimální trvanlivostí do 14. ledna příštího roku. Před třemi týdny už SZPI našla v Tesku jinou závadnou šarži téhož výrobku. „Ve všech hodnocených baleních inspekce zjistila nepřirozený zápach po kvašení a přibližně třetina plodů byla napadená škůdcem mlékohubem,“ uvedl Kopřiva.
Závadná lísková jádra našla inspekce ve velkoobchodě Trias ČR v Chrudimi, šlo o téměř půl tuny ořechů. „Odebraný vzorek obsahoval aflatoxiny skupiny B1 v množství 10,49 mikrogramu na kilogram, limit je stanoven na pět mikrogramů. Dále analýza stanovila hodnotu sumy aflatoxinů B1, B2, G1, G2 na 48,75 mikrogramů, přičemž maximální přípustné množství je deset mikrogramů. Aflatoxiny jsou produkty metabolismu plísní, které mohou v nadlimitních množstvích poškodit lidské zdraví,“ napsal Kopřiva. Inspekce proto nařídila zastavit distribuci závadné šarže a ořechy se podařilo stáhnout před tím, než se dostaly ke spotřebitelům.
S oběma provozovateli SZPI zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.