Lidé se přestávají bát, HIV nakažených přibývá

ilustrační foto: skaletto / stock.xchng

Počet nově nakažených virem HIV v Jihomoravském kraji roste stále rychleji. Za prvních deset měsíců tohoto roku se objevilo 11 nových případů, přitom dříve to za celý rok bylo maximálně deset.

JIŽNÍ MORAVA Virus HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, už pro lidi není takovým strašákem jako dřív. Aspoň si tak odborníci vysvětlují, proč lidí, kteří se zákeřným virem nakazí, neustále přibývá.

Zatímco v minulých letech se podle Renaty Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje každoročně objevilo do deseti nově nakažených, do konce října tohoto roku to v Jihomoravském kraji bylo jedenáct čerstvých případů. Lidé podle ní ztrácí obavy z onemocnění. „Myslí si, že se jim nic nemůže stát, a pokud se nakazí, medicína si s tím umí poradit. Pravda je však taková, že léčba pouze oddálí příznaky, ale onemocnění nezvrátí ani nevyléčí,“ uvedla Ciupek pro ČTK.

Podle ní je nejrizikovější nechráněný sexuální styk muže s mužem. „Nákaza však postihuje v poslední době také bisexuální muže, kteří ji pak přenášejí na svoji partnerku,“ upozornila.

V boji proti nárůstu počtu nakažených je důležitá hlavně prevence, a to pro všechny. „Lidé mají pocit, že je to záležitost homosexuálů, prostitutek a drogově závislých. Tak tomu ale není. Před třemi lety například v Jihomoravském kraji vzrostl počet nakažených mezi vysokoškoláky,“ upozorňuje Tereza Musilová z brněnské pobočky organizace Rozkoš bez rizika.

Ta se spolu s podobnými společnostmi v celé republice snaží šířit osvětu o viru HIV, který se přenáší zejména nechráněným pohlavním stykem. „Poskytujeme poradenství ohledně bezpečnějšího sexu. Muži a ženy naše služby využívají půl na půl. Hodně k nám chodí homosexuálové, mladí, kteří začínají žít s novým partnerem, nebo ti, kteří se domnívají, že měli rizikový styk,“ dodává Musilová.

Za testování se platí, tento týden je však zdarma Pokud už se člověk virem nakazí, je důležité, aby se na to přišlo co nejdřív. Podle Ciupek lidé bez léčby umírají do deseti let od nakažení, včasná léčba jim může život prodloužit o dalších deset i více let.

Na jižní Moravě se mohou lidé nechat otestovat na virus HIV na deseti místech. „Cena vyšetření se pohybuje od 350 do 670 korun,“ informuje Renata Staňková z Národního programu boje proti AIDS.

Vyšetření může provádět i každý praktický lékař, ten si cenu určuje sám. I když testy u doktora jsou obvykle levnější, spousta lidí využívá právě specializovaná centra. „Je to hlavně proto, že svému praktickému lékaři nechtějí o takovýchto věcech vykládat. V centrech jsou anonymní. Sice je vyšetřující vidí, ale nezná jejich jméno a další věci, jako je tomu u lékaře,“ vysvětluje Musilová. Pojišťovny pak hradí testování těhotných žen, dárců krve, tkání a orgánů.

Tento týden je však na mnoha místech možné vyšetření zdarma pro všechny. Na příští pondělí totiž připadá Světový den boje proti AIDS a v těchto dnech se koná Evropský testovací týden, v rámci něhož probíhají bezplatná testování. V Brně to bude možné dnes od 13 do 19 hodin v ulici Vlhká, během týdne budou mít stejnou příležitost i obyvatelé Hodonína, Břeclavi nebo Kyjova.

Počet nakažených roste celorepublikově. Počet HIV pozitivních přibývá nejen na jižní Moravě, ale v celé republice. Zatímco před deseti lety bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu 736 nakažených, letos v říjnu to bylo už 2 330 lidí, u kterých se virus objevil. Nově nakažených se za prvních deset letošních měsíců v republice zjistilo 208.

Hygienici na jižní Moravě evidují celkem 174 lidí nakažených virem. Co se týče poměru nakažených k celkovému počtu obyvatel, je Jihomoravský kraj šestý nejhorší. Většinu ze všech HIV pozitivních tvoří muži.

Kolik je nakažených

HIV nakažených bylo v říjnu evidováno v celém Česku. 2330 osob postižených smrtelným virem je na jižní Moravě. 174

Kamila Vlčková, s přispěním Dominiky Hromkové

Mladá fronta Dnes

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.