Soud EU: Obezitu lze v EU považovat za zdravotní postižení

ilustrační foto: Malingering Flickr.com

Obezitu lze v rámci Evropské unie v některých případech považovat za zdravotní postižení, kvůli kterému nelze někoho propustit z práce ani jinak diskriminovat. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie. Rozhodnutí platí i pro Česko.

ilustrační foto: Malingering Flickr.com

Rozhodnutí je podle webu BBC závazné pro všechny země unie, tedy i pro Česko.

Soud se zabýval případem dánského občana Karstena Kaltofta, který tvrdí, že před čtyřmi lety byl propuštěn z práce kvůli přílišné nadváze. O rozhodnutí, zda obezita může být zdravotním postižením, požádala soud EU dánská justice. Ta nyní musí sama posoudit, zda tomu tak bylo v případu propuštěného Dána.

Soudní dvůr EU uvedl, že obezita se může pokládat za zdravotní neschopnost, když pracovníkovi brání plnému a účinnému zapojení do profesionálního života na stejné úrovni jako ostatní pracující. Zda tomu tak bylo u stěžujícího si Dána, soud podle očekávání nerozhodl.

Z verdiktu ale vyplývá, že na obezitu se může vztahovat unijní směrnice o rovném zacházení v zaměstnání, která zakazuje diskriminaci na základě náboženského vyznání, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace. Jakoukoli diskriminaci kvůli zdravotnímu postižení zakazují i jiné evropské úmluvy, řekl v červenci generální advokát unijního soudu Niilo Jääskinen.

Karsten Kaltoft pracoval patnáct let pro obec Billund jako pečovatel o děti. V listopadu 2010 bylo propuštěn. Kaltoft tvrdí, že důvodem byla jeho hmotnost, která přesahuje 160 kilogramů. O jeho obezitě se mluvilo na oficiálním jednání u příležitosti jeho propuštění, ale úřad popírá, že by právě tato skutečnost byla důvodem zrušení pracovního poměru.

1 komentář

  1. No když se někdo postupně vykrmí tak, že není schopen plnit své pracovní povinnosti, tak jako ten Dán – učitel v MŠ, který nebyl schopen zavázat dětem tkaničky, či potřebuje 2 místa v letadle, a má se na to pohlížet jako na nemoc, tak to mi normální nepřipadá.
    Když po požití lihu s metylem příjdu o zrak, budu tedy moci nadále zastávat práci grafika ve firmě a nebudou mne moct propustit či šoupnout do invalidky?
    ale zatím to tak u nás je, že ti, co se pěkně vykrmí, už dávky mají, dá se prožrat k invaliditě i k příspěvku na péči.
    Takže ted vlastně EU přehodí péči ze státu na firmy – extrémně tlustí budou místo dávek od státu dostávat plat z firmy, i když tam nebudou kvůli své tlouštce dělat
    EU svými absurditami mi připomíná starověký Řím před svým pádem

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.