Čínská firma najala nemocné s HIV, aby děsili majitele domů

Policie v centrální Číně zadržela pět lidí po zprávách, že jistá stavební firma zaměstnávala osoby nakažené virem HIV, aby naháněli hrůzu majitelům domů a donutili je odejít.

Čtyři činitelé dostali v této souvislosti napomenutí, informovala dnes podle agentury Reuters čínská státní média.

Nucené demolice jsou v Číně častou příčinou nepokojů a projevů nevole. Developeři a místní úřady mnohdy čelí obvinění, že při provádění příkazů k demolici často postupují nezákonným způsobem a že lidem dotčeným demolicemi neposkytují řádné kompenzace.

Nejnovější sporný případ se stal v centrální provincii Che-nan. Místní společnost, která stála v čele projektu demolic, si podle státní tiskové agentury Nová Čína najala šest lidí, kteří údajně byli nakaženi virem HIV způsobujícím nemoc AIDS nebo se u nich tato nemoc rozvinula.

Šestice údajně mávala nezfalšovanými průkazy totožnosti, které je označovaly jako osoby s HIV nebo AIDS, odpalovali petardy před domy lidí, které z nich měli vyhnat, a stříleli z praků do oken ocelové kuličky, napsala Nová Čína.

Vláda v Che-nanu potvrdila, že tato skupina existovala. Popřela ale, že ji najala místní vláda. Čtyři činitelé – včetně tří činitelů bytového odboru města Nan-jang – dostali kázeňský postih za zanedbávání povinností.

Pokud jde o zatčené, není zatím jasné, zda šlo o členy skupiny nebo stavební společnosti, která je najala, uvedl Reuters.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.