„Je to pro mě životní výhra pracovat jako masér,“ svěřuje se pětačtyřicetiletý Zdeněk Drahoňovský ze Vsetína. Zrakově postižený muž před necelým rokem získal zaměstnání ve vsetínském relaxačním centru Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS).
Vsetín – Masérství se Zdeněk Drahoňovský věnuje čtvrt století. „Začal jsem hned po střední škole. Po absolvování kurzů jsem odešel pracovat do slovenské Levoče,“ vzpomíná.
Když se ze Slovenska vrátil na Valašsko, musel své oblíbené povolání na čas opustit. „Nebyl takový zájem. Bez práce jsem ale nikdy nebyl. Mám rodinu. Je potřeba se o ni starat. Co platí pro zdravé, platí také pro mě,“ říká masér.
Zhruba před rokem se od svých známých dozvěděl, že SONS Vsetín hledá maséry. „Přihlásil jsem se a byl jsem vybrán. Jsem moc rád a vážím si, že nemusím být odkázán pouze na invalidní důchod. Navíc netrpím pocitem určité méněcennosti a bezmocnosti jako mnozí se stejným osudem, kterým se nedaří najít vhodnou práci,“ podotýká Zdeněk Drahoňovský.
Relaxační centrum Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ve Vsetíně je pracovištěm zaměstnávajícím výhradně osoby se zdravotnímpostižením. Práci tu už našlo deset handicapovaných lidí. Šest přímo ve službách, další pak v administrativě. SONS ale předpokládá, že v dohledné době dá v chráněném pracovišti služeb práci i dalším postiženým. Nejen zrakově. Vsetíňané si služby relaxačního centra chválí. „Chodím tu na masáže. Jsem velmi spokojen,“ svěřil se například Emil Bartoš.
V současné době v centru nabízí především masérské služby. Poskytují je čtyři maséři. „Záměr byl dát příležitost zejména zrakově postiženým masérům. Pomohli jsme jim uplatnit se na trhu práce a využít jejich výjimečnou citlivost rukou,“ uvedla metodička sociálních služeb SONS Vsetín Dagmar Filgasová.
Služby SONS Vsetín, která patří k největším organizacím svého druhu v republice, jsou zaměřeny na seniory a osoby se zdravotním postižením. Nabídku však mohou plně využít také ostatní.“ Chodí k nám zatím nejvíce lidé z blízkého okolí. Stále častěji se ozývají i zájemci ze vzdálenějších míst,“ dodala Dagmar Filgasová. Vsetínská SONS se ale s rozsahem dosud poskytovaných služeb nespokojuje. Proto plánuje v letošním roce rozšíření nabídky chráněného pracoviště. „Hledáme možnosti, jak zaměstnat například fyzioterapeuty, pedikérky, kadeřnice a případně i další odborníky návazných služeb na masérství,“ vyjádřila se Dagmar Filgasová. Snahou SONS je dát práci rovněž dalším handicapovaným odborníkům. „Pracovat by mohli například na digitalizaci dokumentů,“ vyjádřila se předsedkyně Oblastní odbočky SONS Vsetín Ludmila Pavelková.
Dušan Póč
Valašský deník
Přidejte odpověď