Pacienti s roztroušenou sklerózou mají nové pomůcky

ilustrační foto: Flickr.com

Jihlavské MS centrum pečuje o více než tři stovky pacientů, funguje pátým rokem.

Jihlava – Přes třicet nových rehabilitačních pomůcek za desítky tisíc korun mají nově k dispozici pacienti MS centra neurologie a rehabilitace jihlavské nemocnice.

Pomůcky pomohou v léčbě více než tří stovek pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří MS centrum v jihlavské nemocnici navštěvují.

„Nové vybavení umožňuje nemocnici rozšíření péče o komplexní rehabilitaci, která má již od počátku choroby klíčový význam,“ uvádí neurolog Radek Ampapa, vedoucí lékař MS centra neurologického oddělení, kam se léčba pacientů s roztroušenou sklerózou z Vysočiny soustřeďuje. „Většinu pomůcek, které byly zakoupeny, jsme na neurologickém oddělení v minulosti vůbec neměli k dispozici. Dar významně zvýšil možnosti rehabilitační péče o pacienty – nejvíce v oblasti balančních cvičení,“ doplnil Radek Ampapa.

Jihlavská nemocnice totiž pomůcky pořídila z daru společnosti Oxalis a Nadačního fondu IMPULS ve spolupráci se Sdružením mladých sklerotiků. Finančně nejnáročnější byla podle lékaře dvě polohovací rehabilitační lehátka. „Naši fyzioterapeuti si velice chválí i například Flowin sadu sloužící pro kondiční a dysbalanční cvičení, balanční podložky, cvičicí a masážní míče,“ upřesnil Radek Ampapa. Pacientům významně pomohou k celkovému zlepšení kondice, balančních schopností a posílení svalových skupin, které mají chorobou nejvíce postiženy. Zlepšují se i druhotné problémy, jako jsou bolesti zad z asymetrického přetěžování.

V případě jihlavské nemocnice jde o unikátní projekt spolupráce soukromého, neziskového sektoru i samotných pacientů. „Systém veřejného zdravotního pojištění neposkytuje dostatek prostředků, aby se nezbytné komplexní péče dostalo všem pacientům s roztroušenou sklerózou. Proto je zapotřebí zapojení i neziskových a soukromých subjektů,“ vysvětlila Jana Hlaváčová ze Sdružení mladých sklerotiků.

Odborníci se shodují, že je důležité nepodceňovat příznaky této choroby a při podezření se nechat co nejdříve ve specializovaném centru vyšetřit. Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění mozku a míchy. Může se projevovat různě – poruchami zraku, citlivosti a hybnosti, dvojitým viděním, pohybovými problémy, třesem či poruchami močení. Nemoc je zatím nevyléčitelná. Po včasném nasazení biologické léčby a správných rehabilitačních technik však může člověk dál pracovně fungovat a žít plnohodnotný život. V opačném případě hrozí rychlejší progrese onemocnění či závažné postižení. „Bohužel existují situace, kdy již vyjma rehabilitace není k dispozici jiná léčebná metoda, která by mohla pacientovi pomoci,“ upozornil Radek Ampapa.

Jihlavské MS centrum funguje pátým rokem. Má v péči více než 300 pacientů, z toho přes 200 pacientů na nákladné biologické léčbě. Je spádovým centrem pro zhruba půl milionu obyvatel Vysočiny.

Dana Křížková
Jihlavský deník

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.