Nemocnice v Libereckém kraji zakázaly kvůli chřipce návštěvy

Všechny nemocnice v Libereckém kraji s výjimkou frýdlantské už zakázaly kvůli chřipce návštěvy. Nemocnice ve Frýdlantu tak striktní není, jen žádá, aby lidé návštěvy omezili na nezbytné a závažné případy. Návštěvy zakázaly  nemocnice v České Lípě a Jilemnici. Už od minulého týdne platí zákaz v Krajské nemocnici Liberec a v Turnově a také v sousedním Jablonci nad Nisou, později se připojila i nemocnice v Semilech.

„Vzhledem k epidemickému nárůstu respiračních onemocnění a na základě doporučení hygieniků vyhlašujeme, s okamžitou platností, zákaz návštěv na lůžkách akutní i následné péče nemocnice,“ řekl dnes ČTK lékařský ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Radek Havlas. Zákaz má podle něj ochránit pacienty, návštěvníky i zdravotníky a platí do odvolání. „Vývoj budeme s Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje pečlivě konzultovat a monitorovat,“ dodal.

Podle krajské hygienické stanice (KHS) se situace ve výskytu chřipkových onemocnění v kraji v minulém týdnu výrazně zhoršila. „Kraj je na hranici epidemie,“ řekl mluvčí KHS v Liberci Zuzana Balašová. Ve čtvrtém týdnu neočekávaně stoupl počet nemocných akutními respiračními infekcemi. „Na nemocnosti se významně podílí chřipka, dosud bylo v Libereckém kraji potvrzeno 78 případů chřipky, z toho 77 případů bylo typu A,“ uvádí ve své zprávě KHS.

V kraji je podle hygieniků na každých 100.000 obyvatel 1642 nemocných, o 23,5 procenta víc než před týdnem. Ve 12 případech byl podle hygieniků průběh onemocnění závažný, vyžadující intenzivní péči. „Dva pacienti už v důsledku chřipky zemřeli,“ uvádí KHS. Kromě chřipky jsou podle hygieniků onemocnění v těžkých případech jak u dětí, tak u dospělých způsobena RS viry, které vyvolávají zejména záněty průdušek a zápaly plic.
Nejhorší chřipková sezona za několik posledních let byla v Libereckém kraji před dvěma lety, kdy v souvislosti s akutními respiračními chorobami zemřelo osm lidí. Chřipka byla tehdy zjištěna u 188 lidí, závažný průběh měla u 24 z nich. Epidemický práh 1600 až 1700 případů akutních respiračních chorob na 100.000 obyvatel byl před dvěma lety v kraji překročen šest týdnů, od konce ledna do začátku března. Nejvíce nemocných bylo v kraji na konci února, kdy na 100.000 obyvatel připadlo 2223 případů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.