Ústecký kraj chce od ministerstva víc peněz na sociální služby

ilustrační foto: PhotoRack

Ústecký kraj chce od ministerstva práce a sociálních věcí získat víc peněz na financování sociálních služeb. Kvůli nedostatku financí hrozí řadě organizací existenční problémy.

ilustrační foto: PhotoRack

Se sociálními službami zřejmě skončí mimo jiné Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, uvedl krajský radní pro sociální věci Martin Klika (ČSSD).

Kraje od letošního roku poprvé rozdělují podporu, kterou dosud organizacím dávalo přímo ministerstvo. Zatímco všechny organizace požadovaly podle Kliky v souhrnu přibližně dvě miliardy korun, Ústecký kraj měl k dispozici jen 670 milionů. Organizací, kterým byla dotace zkrácena, byla podle Kliky více než stovka.

„Budu jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí na dofinancování sociálních služeb. Kromě navýšení peněz bych si přál i to, aby ministerstvo rozpustilo co nejdříve rezervu, kterou na tyto služby má a standardně ji rozděluje až ke konci roku,“ řekl Klika. S problémy se podle něj potýkají organizace napříč celým krajem. Například řada neziskových organizací už avizuje, že nebude mít peníze na nízkoprahové aktivity.

Úplný zánik pravděpodobně čeká sociální služby, které poskytuje Podřipská nemocnice v Roudnici, která přišla o státní podporu distribuovanou krajem úplně. Sociální služby jsou od ledna bez jakékoli dotace a zatím na ně přispívá samotná nemocnice, řekla ČTK její mluvčí Markéta Smutná. Podřipská nemocnice provozuje v rámci sociálních služeb například pečovatelské služby, poradenství, půjčovnu kompenzačních pomůcek, nebo rozvoz a podávání jídla. Klientů má podle Smutné 190.

„Nemocnice sociální služby dotovala po odebrání podpory města v minulých letech částkou v řádu několika stovek tisíc ročně, ale s nulovou podporou od kraje i města, nám nezbude, než službu zrušit,“ řekl ČTK ředitel nemocnice Tomáš Krajník. Bude ještě jednat k krajem o tom, zda by mohly být zdejší sociální služby zařazeny do podporovaných. Nemocnice podle Krajníka zatím dává do sociálních služeb ze svého 145.000 korun měsíčně. Zrušením sociálních služeb v nemocnici je podle něj ohroženo i devět pracovních míst.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.