Evropská komise schválila Operační program Zaměstnanost, čerpání peněz tak může začít

ilustrační foto: dwf1 / MorgueFile

Evropská komise ve středu 6. května schválila Operační program Zaměstnanost (OPZ). Došlo tak ke splnění poslední formální překážky pro zahájení čerpání peněz z Evropské unie v programovém období 2014–2020.

ilustrační foto: dwf1 / MorgueFile

Celková alokace programu, jehož řídicím orgánem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, je zhruba 70 miliard korun.

„Jsem rád, že úspěšné schvalování operačních programů pro čerpání evropských peněz v období 2014–2020 pokračuje a že dnes Evropská komise schválila České republice již třetí operační program, tentokrát Operační program Zaměstnanost. Většina prostředků půjde na podporu zaměstnanosti, dále pak na aktivity věnované sociálnímu začleňování a boji proti chudobě a diskriminaci zejména financováním sociálních služeb či na podporu sociální inovace,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Více než 60 procent alokace OPZ, tedy přibližně 43 mld. Kč, půjde na podporu zaměstnanosti. Celková míra zaměstnanosti ve věkové skupině 20–64 let je v Česku vyšší, než je průměr evropské sedmadvacítky, zároveň ale nedosahuje cíle stanoveného v Národním programu reforem ČR pro rok 2020, což je 75procentní zaměstnanost.

„Naší prioritou v oblasti trhu práce je podpora zejména těch skupin osob, u kterých míra zaměstnanosti nejvíce zaostává, což jsou mladí bez praxe, starší lidé, ženy a také lidé s nízkou kvalifikací. V rámci OPZ chceme čerpat prostředky z evropských fondů co nejefektivněji,“ popsala záměry resortu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Více než čtvrtina alokace programu, tedy přibližně 19 mld. Kč, pak bude směřovat na aktivity věnované sociálnímu začleňování a boji proti chudobě a diskriminaci zejména financováním sociálních služeb. Přibližně dvě procenta prostředků programu půjdou na sociální inovace s cílem jejich tvorby,
testování a následného šíření, a také na podporu mezinárodní spolupráce. Zhruba šest procent alokace bude vyčleněno pro účely zefektivnění veřejné správy. Zbývající prostředky připadnou na technickou pomoc, tedy na řízení celého programu včetně podpory žadatelů a příjemců.

OPZ navazuje na Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost, který letos končí. Oproti minulému programovému období má OPZ k dispozici zhruba o 12 miliard korun více. Celkově by projekty z nového operačního programu měly podpořit přes 585 tisíc lidí.

Samotnému schválení OPZ předcházelo dlouhé vyjednávání s Evropskou komisí o jeho konečné podobě, ale hlavně bylo nutné splnit řadu předběžných podmínek, ke kterým se zavázala česká vláda – například přijmout zákon o státní službě.
Díky schválení programu je tedy možné spustit proces vyhlašování výzev pro předkládání projektů. „Jedny z prvních otevřených výzev – tedy určené veřejnosti – budou zaměřeny na vybudování a provoz dětských skupin. Tím mimo jiné reagujeme na zvýšenou poptávku rodičů malých dětí po zařízeních předškolního typu,“ upřesnil náměstek ministryně pro ekonomiku a fondy EU Martin Kučera. Plán výzevpro letošní rok je zveřejněn na webových stránkách www.esfcr.cz, spolu se všemi dalšími nezbytnými informacemi pro žadatele a příjemce z OPZ.

Petr Habáň
tiskový mluvčí MPSV

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.