Nevidomý hraje na flašinet

ilustrační foto: Flickr.com

Pouličních muzikantů v centrech českých měst pomalu ale jistě přibývá. Pro takzvané buskery ale v různých městech platí diametrálně odlišná pravidla, která jejich produkci regulují.

flickr.com

Tv Barrandov

Například nevidomý Dominik hraje pravidelně na svůj flašinet v centru Pardubic. Město sice s tímto druhem umění zatím nepočítá.

Ale protože ho výslovně ani nezakazuje, hraje Dominik přímo na hlavní třídě, nedaleko místní radnice.

Dominik přišel o zrak hned po narození, v inkubátoru, kde mu omylem spálili sítnici oka. Přesto vystudoval dvě vysoké školy, založil rodinu a našel si práci, kterou má rád.

Dominik RUMPÍK, nevidomý flašinetář:  Zastihli jste mě v kanceláři ve dvoře Východočeského divadla v Pardubicích a jsem zaměstnancem obchodního oddělení, rezervuju vstupenky.

Rezervací divadelních vstupenek ale jeho zájmy zdaleka nekončí. Dominik je totiž také takzvaný busker, tedy pouliční umělec. Jeho nástrojem je tento starý flašinet.

Dominik RUMPÍK, nevidomý flašinetář: Jednou takhle jsem na pivu v Praze říkal kamarádovi, že sháním flašinet, nevěděl bys o nějakým? On říkal já mám na půdě, po generálce, ale pro mě to je prostě nepraktický.

Tím si ale Dominik hlavu nelámal a flašinet koupil. Od té doby hraje, kde se dá.

Dominik RUMPÍK, nevidomý flašinetář: Jezdím občas po akcích, různých městských slavnostech,nebo řemeslných trhách, no a nejsrdečnější asi to je tady a tady vlastně na tý třídě Míru, no, tak jsem Pardubák.

Pardubice patří mezi ta města, která činnost pouličních umělců vůbec neřeší a proto co není zakázáno, je vlastně dovoleno.

Radim JELÍNEK, mluvčí pardubického magistrátu: Co se týká té hudební produkce, tak řekněme, že by neměla být vulgární, neměla být pobuřující.

A to jak se zdá Dominik hravě splňuje.

Milan BAJER, kavárník:   Dominika a Dastyho znaj celý Pardubice a lidi ho obdivujou, jak se chová a jak hraje a lidem se to velice líbí a k naší kavárně je to moc příjemná věc.

Teprve od nás se Dominik dozvěděl, že nemusí hrát pouze před touto kavárnou.

Dominik RUMPÍK, nevidomý flašinetář: Je vidět, že Pardubice vlastně je město pokrokové a že se chce přiblížit městům na západě.

Na svoje místo před kavárnou si už ale zvykl a zdá se, že ho jen tak neopustí.

Tv Barrandov

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.