Nadcházející dny přinesou tropické teploty i škodlivé UV záření

Teploty se v prvních červencových dnech vyšplhají nad tropickou třicítku. Meteorologové ale současně varují před nebezpečným UV zářením kvůli výrazně zeslabené ozonové vrstvě. Hodnoty UV indexu se dostanou na velmi vysokou úroveň, uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém webu.

Nebezpečné ultrafialové záření může vést ke vzniku kožních nádorů. Kardiolog Petr Neužil doplnil varování pro kardiaky. Ve vedru mají dostatečně pít a užívat své léky.
„Až do začátku příštího týdne očekáváme celkové množství ozonu zhruba deset až 15 procent pod dlouhodobým průměrem, což je už silně podnormální stav,“ upozornili meteorologové. Na většině území budou maximální denní hodnoty UV indexu v rozmezí 7 až 7,5 a v jižních Čechách a na jižní Moravě 7,5 až 8. Takové hodnoty jsou již považovány za vysoké až velmi vysoké.

I když horké počasí bude na začátku prázdnin lákat ke koupání a opalování, lidé by se podle hydrometeorologů měli před nebezpečným zářením chránit. Neměli by chodit na slunce v poledních a odpoledních hodinách. Měli by používat krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.

Horko ohrožuje lidi po infarktu, s nepravidelným srdečním rytmem či po operaci srdečních chlopní. Vyšší riziko mají i lidé z rodin, kde jsou srdeční choroby, a pacienti se zhoršenou funkcí ledvin, připomněl Neužil.

Tělo se vyrovná s vysokými teplotami rozšířením cév, odvádí tak teplo. Na to ale spotřebuje mnoho vody. Pokud člověk málo pije, sníží se objem cirkulující krve, klesne tlak. Srdce tluče rychleji. „Člověk prostě musí v horku pít víc, protože se potí. Pokud běžně pije dva litry denně, měl by vypít v extrémním horku tři až čtyři litry,“ řekl lékař. Pozornost pitnému režimu mají věnovat hlavně senioři a ženy, protože nemívají pocit žízně.

V horkých dnech by nemocní neměli podle Neužila zapomínat na své léky. Na dovolenou by si měli vzít léky na celou dobu pobytu. „Například vynechání léku, který blokuje seskupování krevních destiček, může ve vedru znamenat kriticky vysoké riziko trombózy a ohrožení na životě,“ varoval.
Horko zatěžuje srdce a cévy, kardiaci by měli přes den odpočívat ve stínu či chladnější místnosti a na procházku jít ráno či večer. Pohybu by se trvale ale vyhýbat neměli. Když ve vedru jen sedí, žilní pumpa jim v nohou nefunguje. Roste riziko žilní trombózy a plicní embolie. Měli by chodit preventivně půl hodiny ráno a večer, když je chladněji.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.