Změna v poskytování příspěvku na péči

ilustrační foto: isafmedia / Flickr.com

Změnu zákona, který by přiznával příspěvek na péči nevyléčitelně nemocným dětem bez posudku sociálních pracovníků, bude žádat tým zdravotníků z Mobilního hospice Ondrášek. Ten o děti v posledních dnech jejich života pečuje přes 4 roky.

K takovému kroku je přimělo zamítnutí vyšší peněžité pomoci jedné z jejich pacientek.

Ladislava KOZLOVÁ, :O příspěvek na péči jsem požádala v únoru letošního roku, poprosila jsem teda, zda by přišli se podívat na Karolínku a zda by teda zhodnotili ten stav, že se ta léčba prostě bohužel …, nedá se pomoci.

4 roky bojovali lékaři s Karolíninou diagnózou. Její matka přestala pracovat a starala se o ni, od státu za to dostávala 800 koruně měsíčně. Naposledy se proti této výši odvolala v červnu.

Ladislava KOZLOVÁ, :Přišlo mi vyjádření 3. srpna, kdy už naše dcera bohužel byla v kóma, že se zamítá, že stačí těch 800 korun, že to naprosto vyhovuje, že je schopná o sebe se postarat, bohužel ale dcera zemřela na druhý den.

Tento verdikt vyburcoval sociální pracovnici Ondrášku Veroniku Duračkovou.
Dopisem chce nejdříve úřad práce požádat o změnu pravidel.

Veronika DURAČKOVÁ, sociální pracovnice, Mobilní hospic Ondrášek: Žádám o podporu při návrhu na změnu zákona, aby děti paliativní péče, nebo celkově pacienti paliativní péče byli vyjmuti z tohoto způsobu posuzování nároku na příspěvek na péči.

Dagmar PALASOVÁ, lékařka, Mobilní hospic Ondrášek:
Já jsem prosila, aby tam byl uvedeno přímo přesné číslo zákona a paragraf, na který se chceme odvolávat.

Příspěvek na péči zatím nedostali ani Bojdovi, ke kterým jezdí hospicové sestry téměř denně. Jejich čtyřnáctiměsíční syn kvůli vzácné vrozené genetické vadě dýchá ve spánku jen s pomocí přístroje a musí mít trvale zavedenou tracheostomii.

Lenka BOJDOVÁ, matka Tomáše:
Zatím stále čekáme na příspěvek na péči. Bohužel. Přišla tady vlastně paní ze sociálního úřadu, která vlastně proběhlo šetření, si zapsala, co Tomášek, umí, neumí vlastně, co dělá, nedělá. Bylo nám řečeno, že možná dostaneme trojku, ne úplně nejvyšší stupeň, protože se už trochu hýbe, jako že, ale bohužel, pokud by se hýbal úplně a začal by vlastně chodit, úplně jíst, plně a všechno, mluvit, tak by vlastně jsme nedostali nic.

Podle platných předpisů má na příspěvek na péči nárok člověk po prvním roce života. Rodiče mohou dostávat nejméně 3 a v nejvyšší kategorii pak 12 tisíc korun měsíčně. Iva Piskalová, Česká televize, Ostrava.

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka: Jaké jsou vaše zkušenosti se žádostmi o příspěvek?

Dagmar PALASOVÁ, lékařka, Mobilní hospic:
Moje zkušenosti jsou takové, že převážná většina našich klientů v mobilním hospici o tom, že mají nárok na příspěvek na péči, vůbec neví, a pokud o něm ví a dozví se, takže jeho vyřizování trvá tak dlouho, že se ho i naši klienti doslova a do písmene nedožijí.

moderátorka:
Kdo by jim měl říct, jaké nároky na příspěvek mají?

Dagmar PALASOVÁ,:
Našim klientům to říkají naše sociální pracovnice. Myslím si, že na úrovni
praktického lékaře by to měl být ten praktický lékař, v nemocnici je taky systém sociálních pracovníků. Určitě na LDN s tímto pojmem pracujeme a doporučujeme, ale bohužel na rozdíl od předešlých let v současné době nelze příspěvek na péči vyřídit, pokud je pacient hospitalizován. Je to problém převážně u těch onkologicky nemocných pacientů, protože tam se ten stav zhoršuje někdy doslova z hodiny na hodinu nebo ze dne na den. A opravdu ta rychlost toho navýšení nepostačuje.

moderátorka:
Já po telefonu teď zdravím Ivu Merhautovou, náměstkyni pro sociálně pojistné systémy z ministerstva práce a sociálních věcí.
My jsme slyšeli a mluvili jsme tady o konkrétním případu z Mobilního hospice Ondrášek, tak jaké je vaše vysvětlení tady k tomuto konkrétnímu případu?

Iva MERHAUTOVÁ, náměstkyně pro sociálně pojistné systémy, MPSV:
Tak já musím předeslat, že tu konkrétní situaci, tak tady na ministerstvu v tento okamžik neznáme. Ale mohu tedy hovořit obecně o přiznávání nepojistné sociální dávky, které říkáme příspěvek na péči, potom v rámci toho šetření se šetří mobilita, orientace, komunikace, schopnost zvládat tělesnou hygienu a podobně, těch kritérií je celá řada.

moderátorka:
Jak dlouho to řízení trvá, paní náměstkyně?

Iva MERHAUTOVÁ
Tak to řízení může trvat čtvrt roku až půl roku, ale je potřeba si uvědomit, že lékaři lékařské posudkové služby ročně vyhotoví 432 tisíc posudků, to byl rok 2014, čili je to opravdu velké množství posudků a řekněme, že po /nesrozumitelné/ se dostalo maximálně tedy 1400 posudků.

moderátorka:
Takže ani těm rodinám, které si doma nechávají v péči dětské pacienty, v tom terminálním stavu, ani těm nelze bez dlouhého posuzování ten příspěvek hned udělit a nebo navýšit?

Iva MERHAUTOVÁ,
Momentálně tak, jak je postavená dnešní legislativa nebo legislativní praxe, tak nikoliv.

moderátorka:
Jak to funguje v podobných případech v zahraničí?

Dagmar PALASOVÁ, :
V zahraničí víme zkušenosti z Rakouska, kde, kde vůbec mobilní hospicová péče a její systém jsme převzali z Rakouska, tam roku 2002 byl schválený zákon, který projednává o family hospice carens, a je to zákon, na základě kterého si pečující můžou vybrat buďto zkrácený pracovní úvazek nebo obdobu naši mateřské dovolené na to, aby mohli pečovat o svého umírajícího člena rodiny. Co se týká dospělého, je tam, je trvání 9 měs …, 6 měsíců a u dítěte 9 měsíců.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.