DNA ochrání i invalidní vozíky

Označení vozíku forenzní DNA a přidělení unikátního kódu znesnadní práci zlodějům

Domažlice – Novou ochranou pomocí forenzní DNA se mohou značit nejen jízdní kola. Jistějšíby tak mohli být třeba majitelé invalidních vozíků.
Domažličtí strážníci díky získané dotaci v letošním roce označí sto jízdních kol speciálním nátěrem na deseti místech kola.
„Mikrotečky o velikosti jednoho milimetru v sobě nesou jedinečný kód DataDot¬ DNA technologie. Jsou obsaženy v roztoku lepidla a ultrafialové složky, takže je lze vidět jen pod ultrafialovým světlem,“ vysvětlil strážník Kamil Veverka. Každý zájemce o značení musí předložit doklad totožnosti a také doklad o koupi kola. Označení jednoho jízdního kola trvá zhruba 30 minut. Kolo je detailně vyfotografováno a popsáno pro potřeby národní databáze. Při případném odcizení je pak snadněji dohledatelné. „Ve čtvrtek a v sobotu doznačíme zbývajících čtyřicet kol z letošní stovky zájemců. Budou¬li další zájemci, prosíme, aby se nám ozvali, dáme si je do naší databáze a v případě, že o tuto naši službu bude zájem, pokusíme se sehnat dotaci pro značení forenzní DNA i pro příští rok,“ slibuje velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal.
„Tato nová technologie není určena jen pro klasická jízdní kola. Označit můžeme i elektrokola, dražší koloběžky, části městského mobiliáře nebo invalidní vozíky. Právě jejich pořizovací cena je vysoká a v případě jejich odcizení nastává pro majitele, kteří jsou na ně odkázáni, velký problém,“ upozorňuje Kubal.
Ve čtvrtek a v sobotu budou strážníci značit kola objednaných zájemců na domažlickém dopravním hřišti.

JOSEF BABOR
Domažlický deník
http://domazlicky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.