Karlovarský Svět záchranářů se poprvé otevřel veřejnosti

Veřejnost se v sobotu mohla poprvé podívat do areálu Svět záchranářů v Karlových Varech. V Česku jediné zařízení svého druhu nabídne zázemí pro praktické vzdělávání hlavně dětí a mládeže v rizikových životních situacích.

Dětem budou předávat zkušenosti z praxe skuteční záchranáři, hasiči nebo policisté, řekl Lukáš Hutta, výkonný ředitel Asociace záchranný kruh která bude centrum provozovat.
„V dnešní době se děti ve školách v určité míře seznamují s riziky, ale zatím chyběla praxe, která je nejdůležitější. Je třeba, aby si člověk vše osahal, vyzkoušel. Jedině tak si to zapamatuje a v krizové situaci zareaguje tak, jak má,“ uvedl Hutta.
V areálu jsou jednotlivé budovy věnovány například problematice požárů, policie, záchraně života a podobně. Vše je zasazeno do prostředí velkého dopravního hřiště se semafory i železnicí.
Stavba Centra zdraví a bezpečí, jak se projekt jmenoval, přišla město Karlovy Vary na 51 milionů korun, přičemž 85 procent získalo město z dotace z Evropské unie.
Financování provozu nebude jednoduché. Město na něj dá zhruba tři miliony korun ročně. Další asi čtyři miliony si pak bude muset centrum sehnat od sponzorů. Podle prezidentky Asociace Záchranný kruh Veroniky Krajsové chce asociace oslovit například pojišťovny. Právě ony by z lepší vzdělaností lidí v oblasti rizik mohly v konečném důsledku profitovat.
Spolu se Světem záchranářů se dnes poprvé veřejnosti otevřela i nová míčová hala, které leží v sousedství. „Celkové náklady na stavbu haly a její dovybavení, například teleskopickou tribunou pro asi 250 diváků, basketbalovou konstrukcí a dalším zařízením, byly 130 milionů korun,“ doplnila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.
Hala nabízí celkem 799 míst k sezení, z toho 547 na pevné tribuně a 252 na teleskopické. Na ochozu nad pevnou tribunou je vytvořeno několik míst pro lidi na invalidních vozících, mohou zde být i stojící diváci. Zápasy bude možné sledovat i z restaurace.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.