Třetina podniků podle SZPI značí alergeny chybně nebo vůbec

ilustrační foto: datarec / iStockphoto.com

Více než třetina restaurací a hospod chybuje při označování alergenů v pokrmech, případně povinnou informaci vůbec neposkytuje. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

ilustrační foto: datarec / iStockphoto.com

Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při letních kontrolách ve 114 provozovnách včetně pivnic, cukráren, vináren, podniků rychlého občerstvení a čerpacích stanic.

Výsledky kontrol novinářům poskytl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

„Nesplnění povinnosti informovat spotřebitele o alergenních látkách inspektoři zjistili u 42 kontrol, tedy u 37 procent kontrolovaných provozoven společného stravování,“ uvedl Kopřiva.

Některé pokrmy inspekce analyzovala ve své laboratoři. Přítomnost nedeklarovaných alergenů testy odhalily u 11 vzorků. Nejčastěji šlo o celer, dále například hořčici, vejce, mléčné bílkoviny a arašídy.
„Případy výskytu nedeklarovaného alergenu v pokrmu jsou obzvláště závažné, protože mohou způsobit spotřebiteli s alergií zdravotní komplikace,“ zdůraznil Kopřiva. Podrobné informace ke konkrétním vzorkům zveřejňuje inspekce na webu Potraviny na pranýři v sekcích Pokrmy a Cukrářské výrobky a těsta, a to včetně místa odběru.

Zákon o potravinách a tabákových výrobcích stanovuje povinnost viditelně zpřístupnit spotřebiteli snadno čitelnou informaci o alergenních látkách použitých při přípravě pokrmů. Vzhledem k výsledkům letní kontrolní akce bude SZPI podle Kopřivy i nadále průběžně ověřovat, zda provozovatelé restaurací a podobných podniků povinnost dodržují.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.