Jak zlepšit uplatnění lidí se zdravotním znevýhodněním

Mají sociální nebo zdravotní znevýhodnění, kvůli kterému nemohou roky sehnat práci. O problémech těchto lidí diskutovali odborníci na konferenci v Karviné. Sešli se zástupci státu, kraje, zdravotnictví i sociálních služeb.

Česká televize

Společně hledali řešení, jak zvýšit zaměstnanost u lidí s handicapem. Právě ti patří v Česku k nejpočetnější skupině mezi dlouhodobě nezaměstnanými.

redaktorka:
Tereza Kawuloková od narození prakticky nic neslyší. Její postižení ale na první pohled není znát. O to složitější je pro ni komunikace s okolím.

Tereza KAWULOKOVÁ, ekonom, Trianon: Mumlají, mluví potichu, já jim nerozumím, musím je upozorňovat, aby se ke mně otočili.

redaktorka:
Praktická hluchota, diagnóza, která Tereze znemožňovala najít práci a to i přesto, že je vystudovaná inženýrka.

Tereza KAWULOKOVÁ,: Předtím jsem posílala různé životopisy, co já si pamatuji, tak mi nikdo asi neodpověděl.

redaktorka:
Jen v Moravskoslezském kraji je na úřadech práce evidováno téměř 9 tisíc lidí se zdravotním znevýhodněním.

Dalibor ZÁVACKÝ, ředitel, Úřad práce Karviná:
Ten počet těchto lidí je přibližně stejný, i když nám klesá počet uchazečů o zaměstnání, protože se jim daří umisťovat na volná pracovní místa.

redaktorka:
To, jak vytvořit pracovní místa pro lidi, jako je například Tereza, řeší konference Bez bariér bez hranic. Podle odborníka Viliama Šunala tady chybí vzájemná komunikace.

Viliam ŠUNAL, předseda, Trianon Karviná:
I když zákon o zaměstnanosti řeší podporu zaměstnání, tak přece jen vnímáme, že v našem regionu má těžký průmysl určité limity pro zaměstnance.

redaktorka:
Jen v Moravskoslezském kraji je 28 sociálních podniků, které zaměstnávají přes 500 lidí se zdravotním znevýhodněním. Nejvíce jich je na Bruntálsku, Osoblažsku a Karvinsku.

Viliam ŠUNAL,
Zaměstnáváme lidi, kteří se dají charakterizovat charakterem našeho regionu. To znamená lidi z OKD, bývalých zaměstnanců. Lidí z hutnických závodů, Třinecké železárny.

redaktorka:
Jako Libor Kresla. V OKD pracoval téměř 15 let. Po vážném úrazu, kdy mu stěna kombajnu zavalila nohu, se do práce už nevrátil. Nové zaměstnání hledal 14 let.

Libor KRESLA, zaměstnanec, Trianon:
To jsem byl v 8 firmách a jako, že jsem měl takový těžký úraz, tak to mi to …, nemohl jsem jako nastoupit.

redaktorka:
Pomoci lidem s handicapem orientovat se v nabídce práce by měli koordinátoři, kteří jsou nově na každém úřadu práce. Zajistit by měli komunikaci s nezaměstnanými a se zaměstnavateli. Nadějí je také digitalizace a robotizace hutních a strojírenských firem. Také tady by se mohly uplatnit desítky lidí s postižením.

Česká televize

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.