…a o maminku bude postaráno

ilustrační foto: Tim & Selena Middleton / Flickr.com

Karviná jako další z měst okresu zavádí od přístího roku tzv. odlehčovací službu.

Karviná, okres – Rodiny pečující o staré, dlouhodobě nemocné či handicapované příbuzné budou moci od ledna využít tzv. odlehčovací službu. Na určitou dobu mohou své staré rodiče či jiné blízké, kteří nejsou soběstační, svěřit profesionálům z denního centra, kteří se o klienty postarají. V Karviné je to novinka, v jiných městech okresu už tato služba nějakou dobu funguje. Takováto pomoc přijde vhod zejména v okamžiku, když člověk, který dlouhodobě pečuje například o rodiče či postiženého potomka, onemocní, chce odjet na dovolenou, čeká ho operační zákrok či bude potřebovat volno z jiného důvodu. Maximální doba pobytu klienta v rámci této služby je tři měsíce.

„Tato služba je určena osobám starší 18 let se zdravotním postižením, které nemohou být samy doma bez dozoru. Jsme zařízeni i na vozíčkáře. Není to vyloženě seniorská služba,“ říká sociální pracovnice Marcela Kazíková z Denního centra v Karviné-Novém Městě. V první fázi budou k dispozici čtyři lůžka a první klienty tam v rámci tzv. odlehčovací služby přijmou v lednu. „Komplexní služba přijde na 150 korun za den a zahrnuje kromě pobytu a stravy také profesionální přesně cílenou péči, praní prádla a úklid. Bude možné si sjednat také denní služby se stravou za 120 korun,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová.

Už nyní je jisté, že o službu bude zájem. „Ale jak velký, zjistíme až v praxi. Zatím Karvinští museli příbuzné vozit do Orlové nebo Havířova,“ dodává Marcela Kazíková.

Plánuje se rozšíření

V Orlové existuje odlehčovací služba už od ledna roku 2011.

„Zájem o tuto službu je poměrně velký, a také proto se připravuje rozšíření o odlehčovací službu terénní s tím, že by sociální pracovníci pečovali o klienty doma, jelikož mnohým zdravotní stav neumožňuje přepravu,“ vysvětlila mluvčí města Nataša Cibulková. V Havířově fungují služby tzv. respitní péče v denním stacionáři v Moskevské ulici. K dispozici je 22 lůžek, 10 dvoulůžkových pokojů a dva jednolůžkové pokoje. „Hodně je tato služba využívána v letních měsících, kdy lidé odjíždějí na dovolenou a rodinného příslušníka, o kterého se starají, jim nemá kdo na danou dobu hlídat,“ prozradila mluvčí města Eva Wojnarová.

V Bohumíně poskytuje odlehčovací službu už deset let Charita Bohumín. „Město ale uvažuje o jejím rozšíření. Prostřednictvím dotazníku proto teď zjišťujeme, zda by o ni měli lidé zájem,“ říká mluvčí radnice Lucie Balcarová.

V Českém Těšíně nabízí obdobnou službu Gerontocentru, které funguje u tamní pobočky Českého červeného kříže. „Pak fungují také terénní lůžka, což znamená, že sociální pracovníci přijdou dotyčného pohlídat domů,“ řekla vedoucí oddělení sociálních věcí Andrea Beličinová.

TOMÁŠ JANUSZEK
Havířovský deník
http://www.havirovsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.