Austrálie řeší případ Somálky prý znásilněné v uprchlickém táboře

Do Austrálie dnes přiletěla somálská uprchlice, která údajně otěhotněla po znásilnění v kontroverzním táboře na ostrově Nauru, kam Austrálie umísťuje běžence mířící k jejím břehům.

Somálka už před několika týdny žádala australské úřady, aby byla převezena z Nauru a mohla podstoupit potrat. O víkendu v australských městech demonstrovaly tisíce lidí na podporu migrantů a vyzývaly k uzavření uprchlických táborů v odlehlých lokalitách Nauru a Papua-Nová Guinea, informoval zpravodajský server BBC News.
Austrálie v rámci své přísné azylové politiky znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují na špatné životní podmínky v uprchlických táborech.
Dvě somálské ženy si nedávno stěžovaly, že byly v táboře v Nauru znásilněny. Úřady tohoto ostrovního státu v jednom z případů prohlášení Somálky odmítly s tím, že její tvrzení o znásilnění dvěma muži z Nauru není podpořeno dostatečnými důkazy.
Druhá z žen dnes přicestovala do Austrálie. Třiadvacetiletá Somálka, která rovněž ze znásilnění obviňuje obyvatele Nauru, je prý již více než 12 týdnů těhotná. Nauru povoluje potrat jen ve výjimečných případech, zpravidla když je ohrožen život matky. Znásilnění legálním důvodem k přerušení těhotenství na tomto ostrově není. Australská vláda byla proto pod tlakem, aby ženu ze zdravotních důvodů vpustila na australské území.
V září australský senátní výbor ve své zprávě uvedl, že podmínky v táboře pro migranty na ostrově Nauru „nejsou odpovídající a bezpečné“. Vyzval k vyšetření podezřelých případů znásilnění a zneužívání. V současné době prověřuje legálnost táborů australský nejvyšší soud.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.