V polovině cukráren našla SZPI pochybení při prodeji zmrzliny

Téměř v polovině kontrolovaných cukráren a rychlých občerstvení z 89 našla v létě Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pochybení při prodeji zmrzliny.

 

Šlo o nedodržení hygienických předpisů a mikrobiologických požadavků, také o falšování a označování alergenů, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Šlo o speciálně zaměřenou kontrolní akci na točenou a kopečkovou zmrzlinu a sorbety.
Hygienickou praxi inspektoři zjišťovali v 83 případech, pochybila čtvrtina provozů. „Šlo o nezajištěný přívod teplé vody, nevyhovující stav výrobních zařízení či chybějící opatření proti pronikání škůdců,“ uvedl Kopřiva.
Falšování zjistila u deseti ze 14 testovaných vzorků. „Mléčný tuk byl částečně nahrazený rostlinným tukem u zmrzlin, které byly označené jako mléčná, jogurtová či smetanová. V některých případech byl mléčný tuk nahrazený až z 89 procent,“ uvedl Kopřiva.
U šesti vzorků ze 40 inspekce zjistila nadlimitní množství enterobakterií, které ukazují na špatnou hygienu výroby. „V dotčených provozech SZPI výrobu dočasně zakázala a nařídila sanitaci a revizi výroby podle platných pravidel. V žádném ze vzorků se nenašla listerie ani salmonella,“ uvedl Kopřiva.
Dobrou zprávou pro spotřebitele podle něj je to, že v žádné zmrzlině nebyla nepovolená barviva, případně nebylo překročené povolené množství.
Problém však měli prodejci s poskytováním údajů o přítomnosti alergenů. Při 66 kontrolách se našlo 18 pochybení. „Nejzávažnější bylo nalezení nedeklarovaného alergenu ve zmrzlině. Přitom nevědomá konzumace může alergikům způsobit vážné zdravotní problémy. Nejčastěji šlo o přítomnost mléčné bílkoviny v ovocných zmrzlinách, a to ve významných koncentracích až 675 miligramů na kilogram,“ uvedl Kopřiva.
Jednotlivé případy, kdy prodejce pochybil, zveřejňuje web Potraviny na pranýři. „Vzhledem k výsledku akce se bude inspekce nadále intenzivně věnovat kontrole dodržování zákonných požadavků při prodeji zmrzliny,“ dodal Kopřiva.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.