Jeden z uprchlíků z Drahonic má pravděpodobně tuberkulózu

U jednoho z uprchlíků v zařízení v Drahonicích na Lounsku se objevilo podezření na tuberkulózu. Informaci České televize dnes potvrdil vedoucí střediska Jan Novotný.

Další dva, kteří s ním byli na pokoji, jsou v izolaci. Uprchlík z Pákistánu je na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Výsledky testů budou mít lékaři k dispozici v pondělí.
Podezření se objevilo ve čtvrtek kolem 11:00 v souvislosti s výsledkem rentgenového vyšetření jednoho z klientů, sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová. Muž byl poté převezen do ústecké nemocnice. Lékaři podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry postupují stejně jako u jiných pacientů s podezřením na tuberkulózu. „Zatím není potvrzena aktivní forma této choroby, probíhají vyšetření. Postupujeme standardním způsobem jako u jakéhokoli jiného pacienta, není to nic výjimečného,“ řekl ČTK Vondra. Muže podle informací ČTK hlídá policie.
V pondělí by měly být podle Kučerové dokončeny výsledky vyšetření a podezření by mělo být potvrzeno nebo vyvráceno. Podle mluvčí ministerstva se letos v záchytných zařízení pro cizince objevily dva případy tuberkulózy plic.
V Drahonicích nyní platí bezpečnostní opatření. „Musíme se zatím chovat tak, jako by bylo onemocnění potvrzeno,“ uvedl Novotný. Platí zákaz přemisťování uprchlíků mimo zařízení. Nikoho nového v Drahonicích nesmí ani přijmout.
V areálu bývalé věznice je podle Novotného stále 80 uprchlíků, které převezla Správa uprchlických zařízení do Drahonic z Bělé na Mladoboslavsku 12. října.
Objekt v Drahonicích je uzavřený, má kapacitu 240 míst. Obehnán je dvěma ploty, cizinci ho nesmí volně opouštět. Do zařízení nastoupilo v říjnu 60 zaměstnanců.
Před otevřením Drahonic vznikla petice místních občanů, kteří uprchlíky v areálu věznice nechtěli. Obyvatelé přilehlého Lubence poslali teď dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž si stěžují na to, že z oblasti podle nich vzniká mimo jiné i kvůli uprchlickému zařízení sociálně vyloučená lokalita.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.